Radwańska nie otrzyma honorowego obywatelstwa Krakowa. Zabrakło głosów radnych

TVN24

Radwańska została w styczniu odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski ["Fakty" TVN, 11.01.2019 r.]Fakty TVN
wideo 2/6

Rada Miasta Krakowa nie będzie głosowała w sprawie przyznania honorowego obywatelstwa Krakowa najbardziej utytułowanej polskiej tenisistce Agnieszce Radwańskiej. Jej kandydatura nie uzyskała w środę koniecznej rekomendacji Komisji Głównej Rady Miasta.

Zgodnie z regulaminem przyznawania honorowego obywatelstwa Rada Miasta Krakowa może przyznać cztery takie tytuły w trakcie kadencji. Podczas środowego posiedzenia Komisji Głównej uzgodniono, że rozpatrywane będą dwie kandydatury.

Pierwsza z nich - kardiochirurga profesora Antoniego Dziatkowiaka, zgłoszona przez klub Przyjazny Kraków uzyskała akceptację komisji, druga - Agnieszki Radwańskiej, zgłoszona przez Adama Kalitę z Prawa i Sprawiedliwości, nie dostała rekomendacji.

Do uzyskania rekomendacji konieczna jest bezwzględna większość głosów członków komisji, czyli osiem z czternastu.

Argument o młodym wieku

"Dla mnie to niepojęte! Radni Jacka Majchrowskiego oraz radni klubu Platforma. Nowoczesna-Koalicja Europejska (dwóch się wstrzymało, reszty nie było) nie poparli uhonorowania Agnieszki Radwańskiej jako Honorowego Obywatela Krakowa. Pomysł upadł. 'Bo za młoda...'" - napisał w mediach społecznościowych radny PiS Michał Drewnicki.

- To absurdalna decyzja. Kuriozalne argumenty. Moim zdaniem z jakiegoś powodu ta kandydatura się nie podoba. Tymczasem pani Agnieszka Radwańska wypromowała Kraków w Europie i w świecie. Takich sportowców nie mamy wielu w Polsce - argumentował Drewnicki.

Radny Przyjaznego Krakowa Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Komisji Głównej, przyznał, że argument o młodym wieku Agnieszki Radwańskiej padł w trakcie dyskusji.

- Uważam, że to nie jest dobry argument. Doszliśmy do wniosku, że pani Radwańska jako jedna z najlepszych tenisistek nie rozpropagowała Krakowa, ma jeszcze taką szansę - podkreślił.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i jednocześnie przewodniczący Komisji Głównej Dominik Jaśkowiec mówił, że dla części radnych kandydatura ta była kontrowersja z powodu "zaangażowania politycznego rodziny" tenisistki.

Robert Radwański, ojciec Agnieszki, był członkiem honorowego komitetu poparcia Andrzeja Dudy przed wyborami prezydenckimi.

- Różne argumenty przeważyły. W trakcie dyskusji podnoszone było między innymi zaangażowanie polityczne rodziny pani Agnieszki. Ważne jest też to, że możemy nadawać ograniczoną liczbę tych tytułów w trakcie kadencji - przekazał dziennikarzom Jaśkowiec.

Najlepsza polska tenisistka

Agnieszka Radwańska, uznawana za najlepszą polską tenisistkę w historii, ogłosiła zakończenie kariery w listopadzie zeszłego roku, po 13 latach zawodowego grania na kortach. Zwyciężyła w 20 turniejach WTA (Women's Tennis Association), wśród których najbardziej prestiżowym był sukces w WTA Finals. Najbliżej triumfu w Wielkim Szlemie była siedem lat temu, gdy dotarła do finału Wimbledonu. Reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich 2008 w Pekinie, w 2012 w Londynie i w 2016 w Rio de Janeiro.

14 kwietnia na Bulwarach Wiślanych w Krakowie otwarto Tauron Aleję Gwiazd Tenisa, w której znalazły się tablice z brązu z odciskami dłoni między innymi Agnieszki Radwańskiej. Na 21 maja w Krakowie zaplanowany jest benefis tenisistki podsumowujący jej karierę.

Autor: kb//now//kwoj / Źródło: PAP