Agencja S&P potwierdza dotychczasowy rating Polski

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną
Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną
Reuters
ReutersAgencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną

Agencja ratingowa S&P ogłosiła w piątek decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

S&P w komunikacie prasowym podkreśla, że agresja Rosji na Ukrainę i związany z nią szok stagflacyjny mocno uderzył w polską gospodarkę, w związku z czym agencja obniżyła swoją prognozę wzrostu dla Polski na 2022 roku do 4,0 procent oraz na 2023 rok do 1,2 procent. Jednocześnie agencja uważa, że konkurencyjna, zdywersyfikowana gospodarka, silna pozycja zewnętrzna oraz dobra sytuacja finansów publicznych w Polsce pozwolą zminimalizować negatywne ryzyko, jakie niesie za sobą wojna na Ukrainie.

Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe, gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu Polska utrzymała wzrost gospodarczy oraz dobry stan finansów publicznych.

Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby negatywny wpływ konfliktu na Ukrainie był większy i bardziej długotrwały niż obecnie spodziewany, co skutkowałoby znacznym spowolnieniem gospodarczym w średnim okresie. Ponadto obniżenie ratingu byłoby możliwe w przypadku mniejszych transferów środków z UE w wyniku napięć politycznych między Polską a władzami UE

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości