Polska

Podeszła do Melanii, ominęła Trumpa. Pożegnanie amerykańskiej pary prezydenckiej

Polska

Pożegnanie amerykańskiej pary prezydenckiej podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce
Pożegnanie amerykańskiej pary prezydenckiej podczas wizyty Donalda Trumpa w Polscetvn24
wideo 2/27

Po przemówieniu Donalda Trumpa wygłoszonym w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie Andrzej Duda oraz jego żona Agata oficjalnie pożegnali amerykańską parę prezydencką. Trump wyciągnął dłoń w kierunku Agaty Kornhauser-Dudy, ale prezydentowa najpierw zwróciła się do Melanii Trump. Nagranie zdobyło dużą popularność w zagranicznych i polskich mediach. Do komentarzy na ten temat odniósł się prezydent Andrzej Duda.

W mediach społecznościowych dużym zainteresowaniem cieszy się krótkie nagranie z placu Krasińskich, na którym widać jak Donald Trump wyciąga dłoń w kierunku pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, ale prezydentowa najpierw zwraca się do Melanii Trump i ściska jej dłoń.

Światowe media zwróciły uwagę na gest Agaty Kornhauser-Dudy podczas pożegnania amerykańskiego prezydenta.

Pojawiły się również komentarze, że Agata Kornhauser-Duda nie uścisnęła dłoni Trumpa. Na dłuższej wersji nagrania z placu Krasińskich widać jednak, że po wymianie uścisków z Melanią Trump, Agata Kornhauser-Duda uścisnęła także dłoń amerykańskiego prezydenta.

"Moja żona uścisnęła rękę pani i pana Trumpa"

Andrzej Duda na Twitterze odniósł się do tych doniesień.

"Wbrew zaskakującym doniesieniom moja żona uścisnęła rękę pani i pana Trumpa po świetnej wizycie. Walczmy z fake newsami" - napisał po angielsku na Twitterze prezydent Andrzej Duda. Podał również dalej tweeta, w którym zamieszczono dłuższe nagranie, na którym widać jak Agata Kornhauser-Duda wymienia uścisk dłoni także z Donaldem Trumpem.

"Popełniła faux pas"

Tę sytuację skomentowały we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 ekspertka od wizerunku Dorota Wróblewska i Irena Kamińska-Radomska, specjalistka zajmująca się protokołem dyplomatycznym z The Protocol School of Poland.

- Faktycznie popełniła tutaj faux pas. Ona się zachowała tutaj po prostu spontanicznie - skomentowała Irena Kamińska-Radomska. - W polskiej etykiecie towarzyskiej jest tak, że kobiety najpierw się witają, najpierw się żegnają, a dopiero potem z mężczyznami - mówiła.

"Protokół dyplomatyczny nie rozróżnia płci"

Ale - jak zaznaczyła - taki zwyczaj obowiązuje w polskiej etykiecie towarzyskiej, pozazawodowej, pozasłużbowej. - Natomiast protokół dyplomatyczny jednak nie rozróżnia płci. Bierzemy pod uwagę pierwszeństwo, kto jest wyższy rangą, kto jest niższy rangą - wyjaśniła ekspertka.

- To, że pierwsza dama jest pierwszą kobietą w państwie, to nie znaczy, że jest pierwszą osobą. Bo pierwszą osobą akurat zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, jest prezydent. Tutaj powinna podać pierwsza rękę prezydentowi Trumpowi, a dopiero potem pożegnać się z Melanią Trump - wyjaśniała Kamińska-Radomska.

"Naturalne emocje jednak wychodzą naprzeciw"

Jej zdaniem Agata Kornhauser-Duda "prawdopodobnie nie widziała tej dłoni już wyciągniętej przez Donalda Trumpa".

Z kolei Dorota Wróblewska powiedziała, że zrobiłaby chyba tak samo jak polska pierwsza dama. - Zawsze podaje się kobiecie rękę. Protokół protokołem, ja zdaję sobie z tego sprawę, ale czasami te naturalne emocje jednak wychodzą naprzeciw - skomentowała nagranie z placu Krasińskich.

Irena Kamińska-Radomska i Dorota Wróblewska o uścisku dłoni Agaty Kornhauser-Dudy i Melanii Trump
Irena Kamińska-Radomska i Dorota Wróblewska o uścisku dłoni Agaty Kornhauser-Dudy i Melanii Trumptvn24

Autor: kb//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości