TVN24 | Polska

Są pierwsze decyzje o udzieleniu ochrony międzynarodowej ewakuowanym z Afganistanu

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Duda: Polska ewakuowała ponad 1300 osób z Afganistanu
Duda: Polska ewakuowała ponad 1300 osób z AfganistanuTVN24
wideo 2/8
TVN24Andrzej Duda na forum ONZ: Polska ewakuowała ponad 1300 osób z Afganistanu (wideo z 22 września)

Urząd do Spraw Cudzoziemców wydał pierwsze decyzje o udzieleniu ochrony międzynarodowej ewakuowanym z Afganistanu współpracownikom polskiego wojska i dyplomacji - poinformował UdSC. Status uchodźcy otrzymało dotychczas 60 obywateli Afganistanu.

Po ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji Urząd do Spraw Cudzoziemców objął opieką 1024 obywateli Afganistanu. Trafili oni do ośrodków dla cudzoziemców lub placówek wojewodów wyznaczonych do odbycia kwarantanny po wjeździe do Polski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

UdSC przypomina, że cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej, jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia.

Podczas trwania procedury uchodźczej cudzoziemcy mogą korzystać z pomocy socjalnej, między innymi zakwaterowania, wyżywienia i opieki zdrowotnej zapewnianej przez Urząd do Spraw Cudzoziemców oraz zajęć edukacyjnych, jak na przykład nauka języka polskiego. Mają oni do wyboru pobyt w ośrodku lub samodzielne utrzymanie się poza ośrodkami przy pomocy finansowej otrzymywanej od urzędu.

Czytaj więcej: Ewakuacja z Afganistanu w dramatycznych okolicznościach. Relacje polskich dyplomatów

Pod koniec września prezydent Andrzej Duda przekazał na forum ONZ, że w sumie Polska ewakuowała z Afganistanu ponad 1300 osob.

Ewakuacja na lotnisku w KabuluU.S. Air Force/Senior Airman Taylor Crul

Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force/Senior Airman Taylor Crul

Pozostałe wiadomości