Polska

Oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji. Proces w kwietniu

Polska

Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosji
Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosjitvn24
wideo 2/20

Na 5 kwietnia Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin procesu w sprawie przeciw ppłk. Zbigniewowi J. oskarżonemu o szpiegostwo na rzecz Rosji. Wojskowy został aresztowany w październiku 2014 r.

Sprawa będzie odbywała się w trybie niejawnym - powiedział we wtorek rzecznik prasowy sądu ppłk Tomasz Krajewski. Zostanie rozpatrzona w trzyosobowym zawodowym składzie - podał sędzia.

Sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu dla ppłk. Zbigniewa J. do 29 kwietnia.

Klauzula "ściśle tajne"

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie 11 lutego skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw oficerowi. Zarzut dotyczy udziału w obcym wywiadzie oraz przekazywania informacji mogących wyrządzić szkodę Polsce, za co grozi od 3 do 15 lat więzienia.

Prokuratura nie udziela informacji o szczegółach śledztwa i zarzutów, ponieważ całość akt objęta jest klauzulą "ściśle tajne".

Po aresztowaniu wojskowego, który pracował w MON, posłowie sejmowej komisji ds. służb specjalnych podawali, że sprawa dotyczy współpracy z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Zatrzymanie zostało przeprowadzone przez ABW. W akcji w MON wzięli udział żołnierze Żandarmerii Wojskowej, a podstawą były materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Wojskowy pracował w Departamencie Wychowania i Promocji Obronności.

Jednocześnie z oficerem ABW zatrzymała cywila Stanisława Sz. - prawnika z podwójnym obywatelstwem, który też miał działać na rzecz Rosji. Wobec Sz. areszt i śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie zostało przedłużone do 14 maja. Cywil ma zarzut pracy na rzecz obcego wywiadu, za co kara wynosi od roku do 10 lat więzienia.

Sprawy wojskowego i cywila łączą się, ale związek nie polega na tym, że ze sobą współdziałali - mówił w wywiadzie dla PAP prokurator generalny Andrzej Seremet.

Szpiegowali dla Rosji

Najgłośniejszą po 1989 r., a zakończoną w sądzie aferą szpiegowską ze służbami specjalnymi b. ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego (majora MSW z lat 80.), który w latach 1981-93 współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 r. w Warszawie Urząd Ochrony Państwa podczas wręczania materiałów szpiegowskich attaché wojskowemu ambasady Rosji płk. Władimirowi Łomakinowi, którego potem wydalono z Polski. W 1994 r. Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia.

Po 2000 r. skazano trzech b. oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych, ujętych w 1999 r. przez UOP za szpiegostwo na rzecz ZSRR na przełomie lat 80. i 90. Zbigniew H. i Zbigniew P. dostali 3 lata, a Czesław W. - 4 lata. W 2005 r. skazano na 3 lata więzienia innego oficera WSI ppor. Wojciecha S., uznanego za winnego szpiegostwa na rzecz Rosji.

Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosji
Schetyna o wydaleniu polskich dyplomatów z Rosjitvn24
wideo 2/20

Autor: pk/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojsko Polskie

Raporty:
Pozostałe wiadomości