TVN24 | Polska

Pytania do Cieszyńskiego, a Cieszyńskiego na sali brak. "Pani sekretarka wpisała mu złą datę"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Pytania do ministra Janusza Cieszyńskiego, jego na sali brak
Pytania do ministra Janusza Cieszyńskiego, jego na sali brak TVN24
wideo 2/21
TVN24Pytania do ministra Cieszyńskiego, jego na sali brak

Podczas czwartkowych obrad Sejmu posłowie Koalicji Obywatelskiej zadawali rządowi pytania w sprawie afery mailowej PiS. Jednak na sali nie był obecny sekretarz stanu do spraw informatyzacji, Janusz Cieszyński. Miał zostać błędnie poinformowany przez sekretarkę o terminie posiedzenia izby. Minister przeprosił za sytuację i zapewnił, że odpowiedzi na pytania zostaną przekazane na piśmie.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

W czwartek w bloku pytań w sprawach bieżących posłowie Koalicji Obywatelskiej Adam Szłapka i Paweł Olszewski zadali pytanie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykorzystania przez członków rządu prywatnych skrzynek mailowych do korespondencji służbowej. Prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (KP-PSL) powiedział po zadaniu pytania, że zorientował się, iż na sali nie ma Janusza Cieszyńskiego - sekretarza stanu w KPRM do spraw informatyzacji i pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa, i nie ma kto odpowiedzieć na zadane pytanie.

"Po prostu nie przyjechał"

W tym czasie Szłapka i Olszewski zorganizowali w Sejmie briefing, podczas którego Szłapka mówił między innymi, że "sprawa afery mailowej, wycieku maili prywatnych z prywatnej skrzynki ministra (szefa KPRM, Michała - red.) Dworczyka to sprawa bardzo poważna, która może paraliżować funkcjonowanie państwa". - Rząd tę sprawę bagatelizuje, czego najlepszym symbolem jest to, że dziś w ważnej sprawie - na elemencie kontrolnym Sejmu, czyli pytaniach w sprawach bieżących - nie było żadnego przedstawiciela rządu. Pan minister Cieszyński, który był zobowiązany do tego, by pojawić się tu, odpowiedzieć na te pytania, po prostu nie przyjechał - powiedział.

Po kilkunastu minutach Zgorzelski przekazał posłom, że dostał informację, iż Cieszyński nie przybędzie w czwartek na posiedzenie Sejmu, ponieważ został źle poinformowany o terminie posiedzenia izby. - Pani sekretarka wpisała mu złą datę - powiedział Zgorzelski.

Pytania do ministra Janusza Cieszyńskiego, jego na sali brak
Pytania do ministra Cieszyńskiego, jego na sali brak TVN24

Cieszyński przeprasza

Do tej sytuacji odniósł się Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Minister przeprosił posłów za zaistniałą sytuację i zaproponował spotkanie w celu omówienia interesujących ich tematów. Odpowiedzi na zadane na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu pytania zostaną też przekazane na piśmie" - poinformowano.

Janusz Cieszyński 8 czerwca objął funkcję sekretarza stanu w KPRM odpowiedzialnego za informatyzację. 2 czerwca został powołany na to stanowisko, zastępując ministra odpowiedzialnego za cyfryzację i pełnomocnika ds. cyberbezpieczeństwa Marka Zagórskiego. W latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia.

Afera mailowa rządu PiS. Tajnych dokumentów nie było, ale ustawa chroni informacje, nie tylko dokumenty >>>

Afera mailowa rządu PiS

W pierwszej połowie czerwca minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował o włamaniu na swoją skrzynkę mailową. W internecie pojawiły się zrzuty ekranu z korespondencją z najważniejszymi państwowymi urzędnikami, w tym z premierem. Według Dworczyka część ujawnionych treści jest prawdziwa, a część nie.

18 czerwca wicepremier do spraw bezpieczeństwa, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński opublikował oświadczenie, w którym napisał między innymi, że "najważniejsi polscy urzędnicy, ministrowie, posłowie różnych opcji politycznych byli przedmiotem ataku cybernetycznego". Dodał, że atak został przeprowadzony "z terenu Federacji Rosyjskiej", a "jego skala i zasięg są szerokie".

Autor:mjz/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości