Rozpoczął się adwent w Kościele katolickim. Biskupi zachęcają, by "otworzyć serca na nadzieję"

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, tvn24.pl
KEPPrzewodniczący KEP z okazji Adwentu

W Kościele katolickim w niedzielę rozpoczął się adwent - czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało do wiernych apel. Biskupi zachęcają między innymi do uczestnictwa w roratach "przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych". "Prosimy wszystkich księży proboszczów, aby stwarzali wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno w kościele, jak i on-line" - napisali.

Adwent zawsze rozpoczyna się w niedzielę najbliższą uroczystości św. Andrzeja Apostoła obejmując w sumie cztery niedziele. Kończy się wigilią Bożego Narodzenia, która niekiedy zbiega się z czwartą niedzielą adwentu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Biskupi zachęcają, by "otworzyć serca na nadzieję"

Słowo "adwent" pochodzi z języka łacińskiego, w którym "adventus", które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian oznaczało oficjalny przyjazd Cezara. W okresie wczesnego chrześcijaństwa odnosiło się ono do podwójnego przyjścia Chrystusa: jako człowieka i jako sędziego na końcu świata.

Adwent jest "okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi; równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia" – wyjaśnia Liturgia Godzin (brewiarz).

Z okazji adwentu, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało do wiernych apel. Biskupi przyznają w nim, że tegoroczny adwent będzie wyjątkowy, gdyż pandemia COVID-19 zmieniła codzienność, wywołując u wielu osób lęk i niepewność o życie swoje i bliskich. Zwracają uwagę, że zmieniła także codzienny sposób funkcjonowania "w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych".

Zachęcają wiernych, by w nadchodzącym czasie "otworzyć serca na nadzieję, którą przynosi Chrystus". "Niech oczekiwanie na spełnienie tej nadziei umocni naszą wiarę, stając się źródłem pokoju serca oraz przyczyni się do przemiany nie tylko pojedynczych osób, ale i całych społeczności – naszych rodzin i naszej ojczyzny" - czytamy w apelu.

Biskupi zachęcają wiernych "do uczestnictwa w codziennych mszach świętych roratnich, do spotkań z przebaczającym Jezusem w Sakramencie Pojednania, do prywatnej bądź wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych".

Apel o stwarzanie możliwości "uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno w kościele, jak i on-line"

Zwrócili się jednocześnie do kapłanów "o jeszcze większą gorliwość duszpasterską – zgodnie ze wskazaniami swoich biskupów – zwłaszcza odnośnie do celebracji Eucharystii, posługi konfesjonału i innych sakramentów oraz duszpasterskiego towarzyszenia wiernym w ich codziennych zmaganiach".

"Prosimy wszystkich księży proboszczów, aby stwarzali wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno w kościele, jak i on-line" - zaapelowało Prezydium Episkopatu. "Jako kapłani, nie szczędźcie czasu, aby codziennie spotykać się ze Słowem Bożym, trwać przed Najświętszym Sakramentem, modląc się za naszych parafian. O głęboką wiarę, o świętość życia, za Kościół i wreszcie za naszą ojczyznę, o pokój i umacnianie jej chrześcijańskiej tożsamości" - dodano.

Z okazji adwentu już wcześniej apel wygłosił także przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. "Niech radosne oczekiwanie na przyjście Zbawiciela napełni każde serce nadzieją i pokojem" - mówił.

Przewodniczący KEP z okazji AdwentuKEP

Cztery świecie

W tym roku pierwsza niedziela adwentu przypada 29 listopada, a ostatnim dniem tego okresu jest zawsze wigilia Bożego Narodzenia - 24 grudnia. W ciągu tego czasu szaty liturgiczne księży odprawiających msze św. będą fioletowe.

Wyjątkiem jest trzecia niedziela – "Niedziela Gaudete", czyli niedziela radości. Nazwa pochodzi od słów antyfony na wejście: "Gaudete in Domino", oznaczających "Radujcie się zawsze w Panu".

W czasie adwentu przed ołtarzem w kościele ustawia się cztery świece, które zapalane są w kolejne niedziele. Pierwsza symbolizuje przebaczenie przez Boga grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie, druga - wiarę patriarchów Izraela w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę adwentu zapłoną już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, zapowiadających przyjście Mesjasza i jego królestwa.

Wieki tradycji

Pierwsza wzmianka historyczna o adwencie znajduje się w dekrecie Synodu w Saragossie (Hiszpania) w 380 roku. Najstarsze ślady obchodów odnajdujemy w Hiszpanii i Galii w IV wieku. Miał on tam charakter pokutny, związany z postem, abstynencją małżeńską oraz skupieniem. Dopiero od V wieku ten okres traktowano jako przygotowanie wiernych do świąt Bożego Narodzenia.

W przeciwieństwie do Wielkiego Postu, adwent nie ma charakteru wyłącznie pokutnego. Dawniej kościelne przepisy zabraniały katolikom urządzania hucznych zabaw w tym okresie, jednak od kilkunastu lat nie ma takiego zakazu, ponieważ Kościół bardziej akcentuje radość z oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa.

Nieodłącznym elementem adwentu są msze św. roratnie poświęcone Matce Bożej, którą symbolizuje specjalna świeca zapalona podczas liturgii. Zazwyczaj liturgia ta odbywa się w godzinach porannych, ponieważ jest wyrazem czuwania. Wierni przychodzą na nią z zapalonymi lampionami, których światło symbolicznie "rozprasza ciemności zła".

Adwent rozpoczyna także w Kościele nowy rok liturgiczny i duszpasterski. W Polsce będzie on przebiegał pod hasłem "Zgromadzeni na świętej wieczerzy". Jest to drugi etap trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w naszym kraju, poświęconego Eucharystii. - Ma on pomóc nam wszystkim pielęgnować szacunek do najświętszego misterium naszej wiary - powiedział przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski abp Wiktor Skworc. Podkreślił, że w centrum eucharystii stoi Jezus Chrystus.

Nawiązując do trwającego czasu pandemii zaznaczył, że "każda liturgia, także ta przeżywana online, jest wezwaniem do pogłębienia świadomości, że celebrowana jest rzeczywiście 'wielką tajemnicę wiary', której centrum jest Zmartwychwstały Chrystus".

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock