"To nie jest pusta deklaracja". Przyszły minister zdrowia zapowiada swoje rządy w resorcie

Autor:
mart//now
Źródło:
TVN24, PAP
Niedzielski: przesłaniem na moje rządy w MZ będzie hasło "wszystkie ręce na pokład"
Niedzielski: przesłaniem na moje rządy w MZ będzie hasło "wszystkie ręce na pokład"TVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: przesłaniem na moje rządy w MZ będzie hasło "wszystkie ręce na pokład"

Zapraszam wszystkich do współpracy, jestem osobą na tę współpracę otwartą. Myślę, że przedstawiciele środowisk medycznych, pacjenckich będą mogli potwierdzić tę cechę - mówił Adam Niedzielski, który ma zostać nowym ministrem zdrowia. Jak mówił, jego "epizod w Narodowym Funduszu Zdrowia pokazuje, że nie jest to pusta deklaracja". Razem z nim na briefingu był obecny były już minister Łukasz Szumowski.

Adam Niedzielski od 2019 roku był prezesem NFZ, w czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował o jego nominacji na ministra zdrowia. Zastąpi na stanowisku ministra Łukasza Szumowskiego, który we wtorek podał się do dymisji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kim jest Adam Niedzielski? >>>

Premier Morawiecki o nowym ministrze zdrowia Adamie Niedzielskim
Premier Morawiecki o nowym ministrze zdrowia Adamie Niedzielskim

Podziękowania dla premiera

W piątek na wspólnym briefingu z Łukaszem Szumowskim Adam Niedzielski poinformował, że trwa praca nad założeniami dla ministerstwa. Dodał, że Szumowski poinformował go jak wygląda "zgrubny kształt strategii i podejścia do jesieni", a po oficjalnym mianowaniu na ministra przez prezydenta przedstawi szczegóły.

Nowy minister zdrowia: praca wre
Nowy minister zdrowia: praca wreTVN24

- Przy tej okazji chciałem skorzystać i podziękować panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie i docenienie pracy, która została wykonana w Narodowym Funduszu Zdrowia. Myślę, że doba pandemii pokazała, że liczy się działanie, liczy się sprawność, liczy się szybkie podejmowanie decyzji i to nie tylko abstrakcyjnych, ale decyzji, które bardzo szybko są przekładane na mechanizmy działania. Myślę, że jako Narodowy Fundusz Zdrowia możemy się pochwalić wieloma takimi wdrożeniami - powiedział Niedzielski.

Jako przykłady takich wdrożeń podał sieć punktów drive-thru, w których badane na obecność koronawirusa są osoby wyjeżdżające na leczenie uzdrowiskowe, stworzenie sieci szpitali jednoimiennych, czy zbudowanie sieci izolatoriów i stworzenie telefonicznej informacji pacjenta, na którą w szczytowych momentach dzwoniło ponad 40 tysięcy osób dziennie.

"Zapraszam wszystkich do współpracy"

- Daliśmy radę w tych wszystkich aspektach dlatego, że współpracowaliśmy ze wszystkimi - z firmami, z organizacjami pacjenckimi i szybko staraliśmy się uzgadniać jaki będzie skutek naszych decyzji, chociaż tego czasu było bardzo mało - wyjaśniał Niedzielski.

Łukasz Szumowski o wyborze Adama Niedzielskiego na nowego ministra zdrowia
Łukasz Szumowski o wyborze Adama Niedzielskiego na nowego ministra zdrowiaTVN24

Zadeklarował, że przesłaniem na jego potencjalne rządy w ministerstwie będzie hasło "wszystkie ręce na pokład". - Zapraszam wszystkich do współpracy, jestem osobą na tę współpracę otwartą. Myślę, że przedstawiciele środowisk medycznych, pacjenckich będą mogli potwierdzić tę cechę. Chciałbym na niej oprzeć działanie tutaj w ministerstwie - na dialogu, na otwartości, na współpracy - dodał.

- Mam nadzieję, że mój epizod w Narodowym Funduszu Zdrowia pokazuje, że nie jest to pusta deklaracja, nie jest to powtarzany slogan, tylko to będzie rzeczywistość - stwierdził.

"To jest chyba najlepsza decyzja w tej chwili dla polskiego systemu ochrony zdrowia"

Wcześniej były już minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że spotkał się w piątek z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia "tak naprawdę jak co dzień". - Spotykaliśmy się tutaj praktycznie codziennie od pięciu miesięcy, nawet sześciu miesięcy - powiedział.

- Mnie osobiście bardzo cieszy, że osoba, która przez tyle miesięcy uczestniczyła jako jedna z głównych osób w tym zespole kryzysowym, zna każde kulisy wszystkich przygotowań, wszystkich regulacji, wszystkich działań związanych z epidemią przejmuje stery - ocenił Szumowski i pogratulował nominacji Niedzielskiemu. - Myślę, że to jest chyba najlepsza decyzja tak naprawdę w tej chwili dla polskiego systemu ochrony zdrowia - dodał.

Zauważył, że po raz pierwszy o wielu lat ministrem zdrowia zostanie osoba, która nie jest medykiem, a ma wykształcenie ekonomiczne. - Przychodzi na myśl minister Cegielska [Franciszka Cegielska, która była szefową resortu zdrowia w rządzie Jerzego Buzka - przyp. red.], która była w tym urzędzie przed wielu, wielu laty - mówił. Dodał, że opinie o niej były "niezwykle dobre" i była to "osoba, którą wszyscy medycy ceniliśmy niezwykle i uważam, że była bardzo dobrym ministrem zdrowia".

"Ma doświadczenie w walce z COVID-em dzień w dzień"

- Pan prezes Niedzielski myślę, że zna system służby zdrowia lepiej niż ja i ma ogromne doświadczenie, bo przecież kierował Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli tym organem, który ma najbliższy kontakt ze wszystkimi świadczeniodawcami - mówił Szumowski. - Doprowadził do tego, że NFZ ma wzrost zaufania Polaków, jest postrzegany w tej chwili znacznie, znacznie lepiej niż był kiedyś. To pokazuje dwie rzeczy - że pan Niedzielski łączy wiedzę ogromną i doświadczenie zarządcze, menagerskie i ekonomiczne z ogromnym doświadczeniem w obszarze medycyny tak naprawdę, bo NFZ jest częścią tej służby zdrowia - dodał.

Szumowski o nowym ministrze zdrowia: uważam, że to rewelacyjny wybór
Szumowski o nowym ministrze zdrowia: uważam, że to rewelacyjny wybórTVN24

- Jedną z twoich pierwszych decyzji - jeżeli pamiętam - jako prezesa w NFZ było zaproszenie organizacji pacjenckich do okrągłego stołu do dialogu - powiedział, zwracając się do Niedzielskiego. - To pokazuje, jakim człowiekiem jest Adam Niedzielski, jak podchodzi do funkcji - dodał. Zaznaczył, że zarówno funkcja prezesa NFZ, jak i ministra jest funkcją "służebną" i to pacjenci są najważniejsi.

- Ma doświadczenie w walce z COVID-em dzień w dzień, codziennie - zaznaczył Szumowski i dodał, że Niedzielski uczestniczył w podejmowaniu decyzji związanych z epidemią, ale musiał też je "wdrożyć w praktyce".

- Gratuluję. Ja osobiście się bardzo cieszę, uważam, że to jest rewelacyjny wybór pana premiera - podsumował Łukasz Szumowski, komentując decyzję Mateusza Morawieckiego o powierzeniu kierowania resortem zdrowia Adamowi Niedzielskiemu.

Autor:mart//now

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości