Polska

ABW bierze pod lupę PKW. Problemy z systemem obsługującym wybory efektem sabotażu?

Polska

tvn24W weekend odbędą się wybory do samorządu

Zespół badający zagrożenia w cyberprzestrzeni nakazał poprawki w systemie obsługującym wybory 
– dowiedziała się „Rzeczpospolita". Służby miały sprawdzać, czy pojawiające się podczas testów problemy z przesyłaniem wyników nie są efektem sabotażu.

Jak wynika z informacji, do których dotarli dziennikarze Rzeczpospolitej, w systemie znalazła się luka. I to właśnie ją - wprowadzając poprawki do systemu obsługującego wybory - mieli załatać prawnicy Państwowej Komisji Wyborczej.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", śledczy mogli prześwietlać PKW również pod kątem sabotażu.

Zdaniem Romualda Drapińskiego, który w PKW zajmuje się informatyką, istniejąca luka nie ma wpływu na bezpieczeństwo wyborów. Wszystko dlatego, że głosy ciągle oddawane są na papierze, a komputery tylko wspierają ich liczenie.

System się zawiesił

Jak jednak dodaje, gdy tydzień temu obwodowe komisje wyborcze przeprowadzały testy w całej Polsce przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi, system się zawiesił.

- Administratorzy próbowali poprawić wydajność i przez cztery godziny system był niedostępny - przyznał Drapiński. Powiedział jednak, że w czasie testów "badano największe obciążenie, które nie wystąpi w czasie wyborów".

Drapiński przyznał, że zespół badający zagrożenia w cyberprzestrzeni rzeczywiście nakazał poprawki. Rzecznik ABW Maciej Karczyński nie chciał potwierdzić tej informacji.

W najbliższą niedzielę w Polsce przeprowadzone zostaną wybory samorządowe. Polacy w głosowaniu wybiorą burmistrzów i prezydentów, ale też radnych do sejmików i rad miejskich.

Autor: bieru/kka / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości