Polska

Abp Paetz na obchodach chrztu Polski? "Jest zasada, by nikogo nie wykluczać"

Polska

Rzecznik KEP o udziale abp Paetza w obchodach rocznicy chrztu Polski
tvn24Pod adresem abp Paetza formułowane były oskarżenia o molestowanie seksualne kleryków

- Każdy kapłan, który nie jest suspendowany, może odprawiać mszę świętą - mówił ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. We "Wstajesz i wiesz" był pytany m.in. o religijne obchody rocznicy chrztu Polski.

Abp Juliusz Paetz ma koncelebrować mszę na 1050. rocznicę chrztu Polski. Do sprawy we "Wstajesz i wiesz" odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

- W związku z tym, że jubileuszowe uroczystości są w Poznaniu, więc jest taka zasada ogólnie przyjęta ewangeliczna, by nikogo nie wykluczać. Każdy kapłan, który nie jest suspendowany, może odprawiać mszę świętą - powiedział ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

- W tej sytuacji jest taka sprawa, że w momencie kiedy ktoś może odprawiać mszę świętą, to odprawia mszę świętą(...). Punktem odniesienia jest ewangelia - dodał ks. Rytel-Andrianik.

Skandal w Poznaniu

W 2002 pod adresem abp Paetza formułowane były oskarżenia o molestowanie seksualne kleryków. Ten zaprzeczył, jednak zrezygnował z pełnienia funkcji metropolity poznańskiego. W sprawę włączył się Watykan, a abp Paetz otrzymał zakaz głoszenia kazań, udzielania sakramentów święceń i bierzmowania oraz przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Autor: mw/kk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości