Abp Michalik prosi papieża o przyjęcie rezygnacji. "Czuje się zmęczony"

TVN24

tvn24Abp Michalik za rok osiągnie wiek emerytalny

Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu potwierdził, że abp Józef Michalik skierował prośbę do papieża Franciszka o przyjęcie rezygnacji z pełnionej przez niego funkcji metropolity przemyskiego. Wyjaśnił, że nie ukończył on jeszcze wieku 75 lat, ale wyraził gotowość odejścia na emeryturę z chwilą jego osiągnięcia w 2016 roku.

W najbliższą niedzielę w kościołach diecezji przemyskiej zostanie odczytany list arcybiskupa Michalika, informujący wiernych o jego decyzji. Jak napisał "Gość Niedzielny", abp Michalik stwierdza w nim, że do podjęcia takiej decyzji zainspirowały go słowa Pana Jezusa skierowane do zmęczonych apostołów: Pójdźcie wy sami osobno, na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”.

„Dzięki łasce Bożej dożyłem wieku emerytalnego i zbliża się zakończenie mojej posługi biskupa diecezjalnego. Ponowiłem w tych dniach prośbę do Papieża Franciszka, aby zechciał nie przedłużać czasu mego odejścia z tej odpowiedzialnej misji, która potrzebuje nowego człowieka. Jeśli coś udało się nam wspólnie w Bożej sprawie dobrego dokonać, to stało się to dzięki Bożej łasce i Waszej pomocy” – dodaje metropolita przemyski.

Ks. Bartosz Rajnowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Przemyślu potwierdził, że abp Michalik poprosił listownie papieża o przyjęcie rezygnacji. Zaznaczył, że według prawa kanonicznego biskup w wieku 75 lat osiąga wiek emerytalny i jest zmuszony do oddania się do dyspozycji papieża.

Jak wyjaśnił ks. Rajnowski, metropolita przemyski uprzedzająco złożył prośbę o przyjęcie jego rezygnacji z chwilą osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego 20 kwietnia 2016 roku.

"Wierzę, że będzie uczestniczył w życiu Kościoła"

Ks. Rajnowski tłumaczył, że abp Michalik czuje się w pewnym sensie już zmęczony. W związku z tym w zmieniającej się, dynamicznej sytuacji Kościoła widzi kogoś nowego, z nowym spojrzeniem.

Jak powiedział kanclerz kurii, osiągnięcie przez biskupa wieku emerytalnego nie znaczy odsunięcia się od posługi kapłańskiej czy biskupiej. - Jest to zwolnienie z funkcji biskupa diecezji - dodał. - Wierzę, że arcybiskup na miarę swoich sił w dalszym ciągu będzie uczestniczył w życiu Kościoła oraz w życiu społecznym i religijnym - powiedział kanclerz kurii.

Abp Józef Michalik metropolita przemyskim jest od 1993 r. W latach 2004-2014 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Autor: js//gak / Źródło: tvn24, Gość Niedzielny