Polska

A statek płynie...

Polska

TVN24/Marek PrzybylikA statek płynie...

Galary, berlinki, holowniki, barki, pasażerskie bocznokołowce, szkuty, pchacze komięgi – jedynie książki przypominają o statkach, od których niegdyś było gęsto na Wiśle. Tylko obdarzeni niezwykłą pamięcią wspominają pasażerskie rejsy z Warszawy do Gdańska, a ostatnie świadectwo żeglugowej wiślanej historii daje „Rejs” Piwowskiego.

Dziś Wisła to rzeka opustoszała, na której tylko z rzadka coś się pojawia. Nic dziwnego, że przepłyniecie nią nawet paru kilometrów to spełnienie nie jednego marzenia. Ileż wspomnień można przywieźć z rejsu przypominającego, choćby trochę, choćby z oddalenia, ten z Tymem. Korzysta się więc z każdej okazji. Nawet gdyby trzeba by się oddać w ręce współczesnego kaowca. Nawet służbowo.

Taki rejs, choć parogodzinny, to masa atrakcji - a to widok na Stare Miasto się odsłoni, a to śluza wypełni, a to droga na Ostrołękę pojawi, o psie, kurach, kaczkach i krowach nie wspominając. W każdym rejsie nadchodzi też taki moment, że ktoś musi zacząć pierwszy.

Z powolnej perspektywy śródlądowego statku można podziwiać niezwykłe wprost okoliczności przemijającej przyrody, Zaobserwować jak maliny się kończą, stwierdzić czy w rzeczy samej susza wywarła wielkie spustoszenie. Można też solidarnie wesprzeć człowieka, gdy w odwiecznym wyścigu przy pomocy naturalnej siły mięśni przegania mechaniczny cud nowoczesnej techniki w postaci statku pasażerskiego relacji Warszawa – Pilawa.Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Marek Przybylik