Polska

9 lat walki o prawdę

Polska

sxc.hu/TVN24Włodzimierz Olewnik

Tajemnica porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika ma już 9 lat. Poniżej szczegółowe zestawienie faktów tej bulwersującej i pełnej wpadek policji sprawy.

9 marca 2010 - ekshumowane szczątki należą do Krzysztofa Olewnika - ogłasza gdańska prokuratura.

5 marca 2010 – przed Komisją zeznawał były poseł SLD Jerzy Dziewulski. Zeznał, że osobiście informował w 2004 r. Ryszarda Kalisza i Andrzeja Brachmańskiego o licznych nieprawidłowościach w śledztwie dotyczącym uprowadzenia Krzysztofa Olewnika.

13 lutego 2010 – przed Komisją Śledczą zeznaje Danuta Olewnik – siostra zamordowanego.

26 stycznia 2010 – zakończono ekshumację zwłok Krzysztofa Olewnika. Wyniki ekshumacji ujawnione zostaną prawdopodobnie w połowie marca 2010.

20 stycznia 2010 – decyzja o ekshumacji zwłok Krzysztofa Olewnika.

21 grudnia 2009 – ponowne (po 8 latach) przeszukanie mieszkania Krzysztofa Olewnika. Znaleziono ślady krwi niezbadane wcześniej.

13 listopada 2009 – Wassermann odchodzi z Komisji Śledczej ds. zabójstwa Krzysztofa Olewnika

30 października 2009 - Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym uniewinnił w piątek prok. Piotra Jasińskiego z Olsztyna, który prowadził śledztwo w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

29 października 2009 - Detektyw Krzysztof Rutkowski oświadczył przed sejmową komisją śledczą, że przyjął od Włodzimierza Olewnika jedynie ok. 20 tys. zł, co potwierdza faktura. Zaprzeczał, by chodziło o milion złotych, o jakiej to sumie mówił Olewnik.

4 września 2009 – Włodzimierz Olewnik zeznaje przed Komisją Śledczą.

18 sierpnia 2009 - Warszawska policja potwierdziła, że z mieszkania asystentki posła Leszka Aleksandrzaka, członka komisji śledczej badającej sprawę Krzysztofa Olewnika, skradziono laptopa, na którym były dane związane z pracami komisji. Komputer skradziono z mieszkania Agnieszki Jadczyszyn, asystentki posła Aleksandrzaka

11 sierpnia 2009 - Jacek Krupiński, podejrzany o udział w grupie przestępczej planującej porwanie Krzysztofa Olewnika oraz współudział w jego uprowadzeniu i przetrzymywaniu, opuścił Zakład Karny w Sztumie.

26 lipca 2009 - Kradzież akt w sprawie Olewnika. Policja bada sprawę włamania do domu mecenas Jolanty Turczynowicz-Kieryłło, broniącej policjantów związanych ze sprawą porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

14 lipca 2009 - Zeznania złożyli Ryszard Kijanowski i Wiesław Stach. Kijanowski to były komendant policji w Płocku, Stach - były komendant komendy wojewódzkiej w Radomiu.

13 lipca 2009 – śmierć strażnika będącego świadkiem samobójstwa osoby związanej ze sprawą śmierci Olewnika – Wojciecha Franiewskiego w czerwcu 2007. Śledztwo nie wykazało jednak związku ze sprawą.

20 lutego 2009 – powołanie Komisji Śledczej ds. zabójstwa Olewnika. W Komisji znaleźli się: Marek Biernacki, Paweł Olszewski i Grzegorz Karpiński z PO, Zbigniew Wassermann i Andrzej Dera z PiS, Edward Wojtas z PSL oraz Leszek Aleksandrzak z klubu Lewicy.

13 lutego 2009 - Powołanie Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości działań organów administracji rządowej w sprawie postępowań karnych związanych z uprowadzeniem i zabójstwem Krzysztofa Olewnika

19 stycznia 2009 – Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Marszałka Sejmu o powołanie Komisji Śledczej.

Styczeń 2009 – w celi zostaje znalezione ciało drugiego z mężczyzn skazanych za zabójstwo Olewnika, Roberta Pazika. Obydwaj zginęli przez powieszenie (Sławomir Kościuk w kwietniu 2008). W obu przypadkach prowadzone jest śledztwo przez Prokuraturę Okręgową w Ostrołęce. Pozostałych ośmioro oskarżonych o udział w porwaniu bądź pomoc w przetrzymywaniu uprowadzonego sąd skazał na kary od roku w zawieszeniu na trzy lata do 15 lat pozbawienia wolności.

19 stycznia 2009 - Około godz. 4.40 Robert Pazik zostaje znaleziony martwy w celi. Wstępne oględziny dały podstawy do przypuszczeń, iż popełnił samobójstwo

6 listopada 2008 - Na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości członkowie rodziny zamordowanego zaapelowali o szybsze prowadzenie postępowań dotyczących: porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika oraz nieprawidłowości popełnionych w śledztwie w tej sprawie. Posłowie PiS Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro apelowali, aby sprawą nieprawidłowości podczas dochodzenia w sprawie Olewnika zajęła się sejmowa komisja śledcza.

22 września 2008 - Ojciec zamordowanego Krzysztofa Olewnika otrzyma możliwość wglądu w te materiały.

4 września 2008 - Włodzimierz Olewnik spotkał się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ćwiąkalskim, aby wyjaśnić, na jakim etapie jest śledztwo. Pada decyzja o odtajnieniu części akt w sprawie. Do akt będą mieli dostęp w kancelarii tajnej pełnomocnicy rodziny, którzy będą musieli zdecydować, które konkretne strony zostaną odtajnione na potrzeby śledztwa - wyjaśniał minister Ćwiąkalski.

28 sierpnia 2008 - "Rzeczpospolita" informuje, że Piotr Jasiński, prokurator z Olsztyna, który był jednym z oskarżycieli w procesie porywaczy i zabójców Krzysztofa Olewnika stanie przed sądem dyscyplinarnym. Jasiński odpowie za przekroczenie uprawnień, m.in. za wycofanie z niejasnych powodów zarzutu wobec Eugeniusza D. zamieszanego w porwanie. Grozi mu upomnienie, lub nagana. Wydalenie z prokuratury jest jednak mało prawdopodobne.

19 sierpnia 2008 - Detektyw Krzysztof Rutkowski zeznawał jako świadek w gdańskiej prokuraturze. Twierdził, że ma ciekawe informacje do przekazania śledczym, nie doprowadziły jednak do przełomu w śledztwie. Rutkowski chciał też złożyć w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego w związku z jego wypowiedzią, iż detektyw wziął od rodziny Olewników milion złotych.

10 lipca 2008 - Do gdańskiej prokuratury wpłynął wniosek pełnomocnika rodziny Olewników o pociągnięcie do odpowiedzialności żony porywacza Krzysztofa Olewnika – Katarzyny Fryniewskiej. Kobieta powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za pranie brudnych pieniędzy (korzystanie z pieniędzy pochodzących z okupu).

24 czerwca 2008 - Rzecznik odpowiedzialności zawodowej postawił zarzuty prokuratorowi Piotrowi Jasińskiemu z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Mają one związek ze skargą, jaką złożyła w Ministerstwie Sprawiedliwości rodzina zamordowanego. Chodziło o to, że Jasiński umorzył wobec Eugeniusza D. zarzut udziału w grupie przestępczej, która porwała Olewnika.

30 maja 2008 - Decyzja Sądu Rejonowego w Olsztynie o tym, że zatrzymanie trzech policjantów w sprawie dotyczącej Krzysztofa Olewnika było bezzasadne - uznał Sąd. Nie uwzględnił też zażalenia prokuratury na odmowę aresztowania funkcjonariuszy. Uzasadnienie decyzji jest tajne.

Noc 15/16 maja 2008 - Nieznani sprawcy włamali się do domu Danuty Cieplińskiej-Olewnik w Płocku. Sprawcy ukradli pieniądze, paczkę cygar, dwa telefony i wino. Telefony i butelkę wina porzucili.

9 maja 2008 - Prokurator krajowy Marek Staszak decyduje o przeniesieniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości w postępowaniu dotyczącym porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie do Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

8 maja 2008 - Prokurator okręgowy w Olsztynie wszczyna wewnętrzne postępowanie mające wyjaśnić, czy olsztyńscy prokuratorzy w 2007 r. rzetelnie prowadzili śledztwo w sprawie porwania Krzysztofa Olewnika.

29 kwietnia 2008 - Podczas przesłuchania podejrzani o nieprawidłowości w śledztwie policjanci nie przyznali się do winy. Prokuratorzy natomiast nie wskazali szczegółowo dowodów i przesłanek, na jakich oparli zarzuty wobec trzech policjantów z grupy poszukującej Krzysztofa Olewnika, dlatego sąd, odmówił ich aresztowania.

28 kwietnia 2008 - Zatrzymano trzech policjantów, którzy prowadzili śledztwo w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Polecenie zatrzymania wydała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Zatrzymani to m.in. Remigiusz M., którego zadaniem było operacyjne ustalenie, kim są porywacze. Pozostali zatrzymani to Maciej L. i Henryk S. - policjanci pracujący w czasie porwania Krzysztofa Olewnika w komendzie policji w Policjanci zostali zatrzymani na polecenie olsztyńskiej prokuratury okręgowej.

23 kwietnia 2008 - Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości dotyczące zaniedbań policji w czasie prowadzenia śledztwa.

9 kwietnia 2008 - Ujawniono analizę pięciu lat śledztwa, która wykazała karygodne zaniedbania śledczych oraz bierność organów ścigania.

8 kwietnia 2008 - W "Magazynie 24 Godziny" były szef MSWiA Ryszard Kalisz, polityk SLD zdradza, że w zajmującej się sprawą specgrupie CBŚ znajdował się „kret”, osoba która przekazywała innym osobom informacje ze śledztwa.

4 kwietnia 2008 - Sławomir Kościuk popełnia w celi samobójstwo

31 marca 2008 - Sąd Okręgowy w Płocku skazuje dwóch zabójców Olewnika - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika na kary dożywotniego więzienia. Ośmioro oskarżonych skazano na kary od roku więzienia w zawieszeniu do 15 lat pozbawienia wolności; jednego z oskarżonych sąd uniewinnił.

Sierpień 2007 - Postawiono w stan oskarżenia o udział w porwaniu i zabójstwo Krzysztofa Olewnika 12 osób, w tym Sławomira Kościuka i Roberta Pazika.

Czerwiec 2007 - Prokuratura zaczyna osobne śledztwo w sprawie zaniedbań, jakich dopuścili się policjanci i prokuratorzy w latach 2001-2005. Podstawą jest zawiadomienie Włodzimierza Olewnika i prokuratorska analiza popełnionych błędów. Szef gangu porywaczy, Wojciech Franiewski popełnia samobójstwo w areszcie.

Październik 2006 - Kościuk wskazuje miejsce zakopania ciała porwanego - las pod Różanem.

Maj 2006 - Powołanie drugiej grupy śledczej w zarządzie CBŚ w Olsztynie.

2006 - Śledztwo zostaje przeniesione z Warszawy do Olsztyna, gdzie działa stowarzyszenie skupiające biznesmenów – ofiar porwań. Decyzję wydaje ówczesny prokurator krajowy Janusz Kaczmarek.

Grudzień 2005 - Zatrzymany zostaje Sławomir Kościuk, pierwszy podejrzany w sprawie.

21 grudnia 2004 - Policja przesyła wykaz banknotów, ich serie i numery do Interpolu i Europolu. Także wtedy te informacje trafiają do polskiego generalnego inspektora nadzoru bankowego, czuwającego nad operacjami finansowymi w naszym kraju i współdziałającego z podobnymi instytucjami za granicą

Wrzesień 2004 - Powołanie specjalnej grupy śledczej w centrali CBŚ

Sierpień 2003 - Miesiąc po odebraniu przez przestępców pieniędzy Krzysztof Olewnik zostaje uduszony, a jego ciało zostało zakopane w lesie.

24 lipca 2003 - Rodzina Olewnika dostarcza przestępcom okup: karton z trzema paczkami banknotów o nominałach 500 euro, łącznie 300 tyś euro.

2001-2003 - Przez dwa lata Krzysztof Olewnik jest przetrzymywany w nieludzkich warunkach w domu letniskowym należącym do Katarzyny Franiewskiej i jej męża Wojciecha Franiewskiego w Kałuszynie oraz w dole na szambo pod Różanem. Kilkadziesiąt razy porywacze kontaktują się z jego rodziną. Śledztwo w sprawie prowadzi płocka policja pod nadzorem Komendy Wojewódzkiej w Radomiu i prokuratury w Warszawie.

26/27 października 2001 - Krzysztof Olewnik zostaje porwany po imprezie towarzyskiej w swoim domu. Kilka dni później do rodziny zgłaszają się porywacze z żądaniem okupu.

Źródło: SDiA TVN24

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/TVN24

Pozostałe wiadomości