Ambasador USA: Polacy zapłacili za wolność najwyższą cenę
84 lata temu atakiem nazistowskich Niemiec na Westerplatte rozpoczęła się druga wojna światowa, która pochłonęła miliony ofiar w Polsce i na świecie - wspomniał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dyplomata ocenił, że "Polacy zapłacili za wolność najwyższą cenę".
84 lata temu, 1 września 1939 roku, niemieckie wojska bez wypowiedzenia wojny o świcie przekroczyły na całej długości granice Polski. Działania zbrojne rozpoczęto od zbombardowania Wielunia. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika Schleswig-Holstein oddanymi w kierunku Westerplatte.
Strona niemiecka miała nie tylko przewagę liczebną, ale dysponowała również nowocześniejszym uzbrojeniem i sprzętem. Osamotniona Polska mimo bohaterskiego oporu trwającego ponad pięć tygodni nie mogła skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej 17 września.
Brzezinski: druga wojna światowa pochłonęła miliony ofiar
W dniu rocznicy rozpoczęcia inwazji amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski wspomniał, że rozpoczęta 84 lata temu przez nazistowskich Niemców wojna "pochłonęła miliony ofiar w Polsce i na świecie".
"Ponad osiem dekad później, imperialistyczna agresja wciąż istnieje. Polacy zapłacili za wolność najwyższą cenę - a dziś od pierwszego dnia rosyjskiej napaści wspierają walczącą Ukrainę" - napisał ambasador na platformie X (dawniej Twitter).

Autor:akw / prpb
Źródło: PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Polscy przewoźnicy musieli się dostosowywać do przepisów panujących w Unii Europejskiej, a ukraiński przewoźnik ich spełniać nie musi - mówił w "Faktach po Faktach" Dominik Mateńko, przewoźnik uczestniczący w blokadzie na granicy z Ukrainą. - To jest dziedzictwo rządów PiS-owskich i symbol tego, jak oni traktowali polską politykę wschodnią - komentował protest tirowców Paweł Kowal (KO), szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.
Odpady z Nitro-Chemu jak leżały na nielegalnych składowiskach, tak leżą - mówił na antenie TVN24 Filip Folczak, współautor reportażu "Wody Czerwone. Ile znaczą słowa Jacka Sasina?". - Te odpady nie muszą wybuchać, nie muszą płonąć. Po prostu one oddziałują każdego dnia na życie i zdrowie ludzi - dodał.
Prezydent Andrzej Duda w sobotę od godziny 9 szusował na nartach na dopiero otwartym wyciągu Czorsztyn-Ski (woj. małopolskie). - Obstawa co najmniej trzy auta, plus karetka i goprowcy w pogotowiu - przekazali nam na Kontakt 24 internauci. Obecność głowy państwa na stoku potwierdziła nam recepcjonistka hotelu w Czorsztynie.
Prezydent Andrzej Duda na nartach w Kluszkowcach
Samochody osobowe paraliżowały ruch przy dworcu w Zakopanem. Wezwany na interwencję strażnik miejski poinformował kierowców, żeby poczekali na kontrolę. Jeden nie posłuchał i odjechał. Strażnik chciał go zatrzymać, został staranowany. Kierowcy groziło najwyżej 500 złotych mandatu, teraz może nawet trafić do więzienia. Nagranie ze zdarzenia opublikował "Tygodnik Podhalański".
Strażnik próbował zatrzymać auto, został staranowany. Nagranie
Żubrów coraz więcej. Wyrządzają szkody. Kto i dlaczego chciałby do nich strzelać?
Europejskie Nagrody Filmowe (European Film Awards, EFA), określane europejskimi odpowiednikami Oscarów, przyznawane są przez Europejską Akademię Filmową. Będą wręczane dziś w Berlinie po raz 36. Wśród nominowanych są polscy twórcy.
Europejskie Nagrody Filmowe w Berlinie. Kto dostanie statuetkę?
- Autor:
- Tomasz-MarcinWrona
- Źródło:
- tvn24.pl
Nowe ustalenia w sprawie odkrycia w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie komputerów wykorzystywanych przy transakcjach kryptowalutami. Jak ustaliliśmy, policjanci na zlecenie prokuratury dokonali przeszukań w mieszkaniach dwóch byłych pracowników firmy odpowiadającej za serwis techniczny budynku sądu. W wyniku działań mundurowych zabezpieczono "urządzenia elektroniczne".
Kopalnia kryptowalut odkryta w budynku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Policjanci w mieszkaniach pracowników
- Autor:
- ArturWęgrzynowicz
W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.
Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"
- Źródło:
- Fakty TVN
Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.
Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"
- Autor:
- JW
- Źródło:
- PAP
Pracownik ochrony znalazł nad jeziorem w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) nieprzytomną kobietę. Miała poważne obrażenia twarzy i była wychłodzona, trafiła do szpitala. Tego samego dnia policjanci zatrzymali jej znajomego. Jeszcze nikt nie usłyszał w tej sprawie zarzutów.
Pobita do nieprzytomności kobieta leżała nad jeziorem. Zatrzymali mężczyznę
47-letnia nauczycielka z przedszkola w Choceniu (woj. kujawsko-pomorskie) została zamordowana. Do zbrodni doszło na jednym z włocławskich osiedli. Podejrzany 26-letni syn kobiety przyznał się do winy. Prokuratura złoży do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny. Teraz grozi mu dożywocie.
Nie żyje 47-letnia nauczycielka, została zamordowana. Podejrzany jest jej 26-letni syn
- Autor:
- ng/tok
- Źródło:
- PAP
Donald Tusk bez wątpienia podzielił się władzą i to było wczoraj widać - tak Arleta Zalewska z "Faktów" TVN oceniła piątkowe spotkanie lidera Koalicji Obywatelskiej z przyszłymi ministrami. - Są ciekawe nazwiska w rządzie Tuska. Takie, które mają przyciągać uwagę - mówił dziennikarz Radia Nowy Świat Klaudiusz Slezak.
Sześć osób, w tym dwoje dzieci, trafiło w sobotnie popołudnie do szpitala po wypadku busa, który dachował na drodze ekspresowej S7 koło Waplewa (województwo warmińsko-mazurskie) - podała straż pożarna. Wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci.
Wypadek na S7. Dachował bus, sześć osób w szpitalu
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Miejscami prognozowany jest kilkunastostopniowy mróz. Możliwe są też opady marznące i roztopy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.
Mróz, gołoledź i roztopy. Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami
Sąd Najwyższy uznał, że kara finansowa wymierzona adwokatowi, który przez prawie trzy lata wprowadzał w błąd swoją klientkę, jest słuszna. Jednak oddalił kasację złożoną przez pokrzywdzoną, która dowodziła, że nałożona na mecenasa kara jest rażąco niewspółmierna - informuje serwis Prawo.pl.
Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji Batorego, została w sobotę laureatką Nagrody Obywatelskiej imienia Henryka Wujca. - Jest rzeczniczką i obrończynią organizacji społecznych w Polsce i Europie, działa na rzecz dobrego prawa dla działalności społecznej i obywatelskiej - brzmi część wygłoszonej na jej cześć laudacji. Wyróżnienie zostało wręczone podczas finału 23. edycji Festiwalu Filmowego WATCH DOCS.
Ewa Kulik-Bielińska laureatką Nagrody Obywatelskiej imienia Henryka Wujca
W wodzie przy tawernie w Gdyni Orłowie w sobotę rano znaleziono dryfujące zwłoki kobiety w wieku około 50-60 lat. Jak przekazała prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, na razie nie stwierdzono udziału osób trzecich w zdarzeniu.
Zwłoki kobiety na plaży. Ciało dryfowało w wodzie
- Autor:
- ng/tok
- Źródło:
- PAP
Ryan O'Neal, aktor znany między innymi z roli w filmie "Love Story", nie żyje - poinformował jego syn Patrick O'Neal. Ryan O'Neal miał 82 lata.
Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.
Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego
- Autor:
- JW/ams
- Źródło:
- BBC
Dziennikarze tvn24.pl Justyna Suchecka-Jadczak oraz Piotr Szostak - autorzy cyklu tekstów "Willa Plus" - zostali laureatami Nagrody Specjalną Konkursu Reporterskiego imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika. W zakończonym konkursie przyznano również nagrody w kategoriach: Reportaż, News, Relacja reporterska, Operatorskie oko oraz Montaż/Grafika. Przypominamy finałowe i nagrodzone materiały.
Justyna Suchecka-Jadczak i Piotr Szostak z Nagrodą Specjalną w Konkursie Reporterskim im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika
- Autor:
- tmw
- Źródło:
- tvn24.pl
Fala upałów nawiedziła australijski stan Nowa Południowa Walia. Temperatura przekroczyła tam 43 stopnie. Ponadto wybuchło tam 71 pożarów traw i buszu.
Ekstremalne upały, burze i ulewy. Pogoda w Australii jest jakby "na sterydach"
"Weekend cudów", czyli finał Szlachetnej Paczki, już za tydzień. By doświadczyło ich jak najwięcej osób, wciąż potrzeba chętnych do pomocy. Najwięcej Rodzin czeka na darczyńców w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim.
Messi wplątany w wojnę Izraela z Palestyną. "Spalcie jego koszulki"
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę już po raz dziesiąty organizuje akcję "List od Mikołaja". Do 13 grudnia można zamówić wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja dla dziecka, nastolatka albo osoby dorosłej. Pięknie zaprojektowany, pełen osobistych szczegółów i ciepłych słów list zostanie dostarczony pod wskazany adres przed Wigilią. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na działania Fundacji.
Co obejrzeć na małym i dużym ekranie? W "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg w każdą sobotę, opowiada w TVN24 o najciekawszych wydarzeniach i premierach ze świata filmów, seriali i muzyki.
Najciekawsze nowości na dużym i małym ekranie. Co warto obejrzeć? "Kadr na kino" w TVN24
- Autor:
- red.
- Źródło:
- tvn24.pl
Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.
Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press
Śmierć wybitnego amerykańskiego polityka, sekretarza stanu, czyli ministra spraw zagranicznych i doradcy prezydenta Nixona do spraw bezpieczeństwa Henry Kissingera, wywołała lawinę nekrologów i komentarzy. Były zdawkowe i poważne. Mądre i głupie. Samodzielne i powtarzające cudze myśli. W tych publikowanych w polskiej prasie uderzał ton specyficznego zarozumialstwa.