Sejmowi śledczy z komisji ds. śmierci Barbary Blidy mają, co robić. Tylko z Prokuratury Okręgowej w Katowicach dostali 79 tomów akt głównych i 14 tomów akt podręcznych, część z nich ma klauzulę "ściśle tajne". - Liczę z najciekawsze z nich będą odtajnione - powiedział szef komisji Ryszard Kalisz (SLD).

Janusz Palikot może zapłacić za nazwanie ojca Tadeusza Rydzyka belzebubem. Ukarania posła Platformy Obywatelskiej chce grupa konserwatywnych europarlamentarzystów. Palikotowi grozi nagana od Komisji Etyki Poselskiej, bo przepraszać redemptorysty nie zamierza. Poseł PO skarży się z kolei na słuchaczy Radia Maryja.

Mały wielki bohater, jak nazywają Sebastiana dziennikarze, w nagrodę za uratowanie życia swoim siostrom pojedzie do francuskiego Disneylandu. 5-letni chłopiec, który trzy tygodnie temu wyprowadził rodzeństwo z płonącego domu, spędzi we Francji tydzień. Pobyt wraz z opiekunem, sfinansuje zwycięzca muzycznego teleturnieju. Niespodziankę przygotował też wójt gminy Barłomino, k. Wejherowa, z której chłopiec pochodzi.

24 członków międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się handlem narkotykami, uprowadzeniami dla okupu oraz wymuszeniami haraczy zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Komendy Stołecznej Policji. Gang był powiązany z tzw. "grupą ożarowską". Sąd zdecyduje o tymczasowych aresztach dla 23 osób w ciągu kilku najbliższych godzin.

Trzy noworodki walczą z ropnym zapaleniem opon mózgowych w szpitalu w Rydułtowach na Śląsku. Prokuratura bada, czy powodem zakażenia były fatalne warunki higieniczne. Według matek dzieci, przez trzy dni nie było wody. Zdaniem władz szpitala, brakowało jej tylko przez kilka godzin.

- Trzymajcie się, hamulce poszły – miał krzyknąć kierowca autokaru tuż przed katastrofą. Relacje świadków potwierdzili francuscy biegli: przyczyną tragedii w Grenoble był niesprawny układ hamulcowy. Ich raport trafił na biurka szczecińskich prokuratorów.

Tragiczny finał poszukiwań 16-letniej Iwony z Gliwic. Dziewczyna ponad miesiąc temu wyszła z domu z psem - i zniknęła. W czwartek wieczorem odnaleziono jej ciało. Było zakopane kilka metrów od jej bloku.

- List prezydenta Lecha Kaczyńskiego do przywódców państw NATO był trafną decyzją. Dzięki temu Polska odegrała istotną rolę ws. starań o przyjęcie Gruzji i Ukrainy do sojuszu - ocenił w TVN24 były szef polskiej dyplomacji Adam Daniel Rotfeld.

Chociaż wydawało się że rozwód w koalicji Lewicy i Demokratów przebiegnie aksamitnie, to zanosi się na ostre kłótnie przy podziale "majątku". Politycy spierają się o to, która partia jest bardziej demokratyczna - Sojusz Lewicy Demokratycznej czy Partia Demokratyczna - donosi "Dziennik".

Prawie 90 procent Polaków chciałoby partii, której celem byłaby pomoc najbiedniejszym i wyrównywanie szans. Połowa popiera większy rozdział Kościoła od państwa i walkę o prawa kobiet. Potencjalny elektorat lewicy jest, tylko lewicy brak - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

- Cesarka na życzenie, czysto i porządnie - mówią Polki, które urodziły w niemieckim Schwedt. Oficjalnie - były za granicą na zakupach, co "przypadkiem" zbiegło się z terminem porodu. Zdaniem zachodniopomorskiego NFZ powinna to wyjaśnić prokuratura - pisze "Gazeta Wyborcza".

Informacje o zdrowiu pacjentów będą legalnie mogły opuścić przychodnie, szpitale, czy prywatne gabinety lekarskie - ostrzega "Dziennik". Posłowie PO zgłosili projekt ustawy, w myśl której ubezpieczyciele będą mogli sobie kupić informacje na co jesteśmy chorzy albo jakie operacje przeszliśmy.

Sowieccy zbrodniarze z NKWD podczas rozstrzeliwania polskich oficerów w Katyniu kręcili film - szkoleniowy. W latach 50-tych przekazano go Korei Północnej jako instruktaż, jak należy postępować z jeńcami wojennymi – szokuje autor książki "Katyń. Zbrodnia i kłamstwo", dr Tadeusz A. Kisielewski.

O "zostawienie w spokoju" o. Tadeusza Rydzka i jego rozgłośni zaapelował ordynariusz diecezji kaliskiej bp. Stanisław Napierała. Według hierarchy ojcu dyrektorowi należy oddać sprawiedliwość "za to co zrobił dla Polski".

Spektakularną porażką prokuratury kończy się śledztwo w sprawie tzw. afery gruntowej. Do sądu trafią akty oskarżenia dla dwóch osób, które w tej sprawie były tylko pionkami - stwierdza "Dziennik". Prokuratura nie wyjaśniła również, kto ostrzegł Andrzeja Leppera o akcji CBA.

Obwiniany o współpracę z SB abp Stanisław Wielgus (b. metropolita warszawski) odbierze w sobotę nagrodę Towarzystwa Naukowego KUL. Część środowiska związanego z Kościołem jest oburzona - donosi "Rzeczpospolita".

Makabryczne odkrycie w miejscowości Dobre (Warmińsko-Mazurskie). W zbiorniku na nieczystości policja znalazła zwłoki mężczyzny. Biegli ustalają okoliczności tej zbrodni.