Prawda, rozwaga i solidarność - to według lidera PO Donalda Tuska wartości, jakie pozostały po Sierpniu'80. Platforma zorganizowała własne obchody rocznicę tamtych wydarzeń w Gdańsku.

- Zawłaszczanie państwa, wywołanie kryzysu politycznego, narażanie Polski na kompromitację - m.in takie zarzuty pod adresem rządu PiS sformułował w uzasadnieniu wniosku o samorozwiązanie Sejmu Sojusz. Ale PiS i tak ten "haniebny" wniosek poprze.

Liga Polskich Rodzin złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niezgodny z konstytucją jednego z punktów regulaminu Sejmu. Chodzi o zapis dotyczący wyboru marszałka Sejmu.

Żaden świadek nie przeszedł na posiedzenie sejmowej speckomisji. Posłowie mieli spotkać się z Konradem Konratowskim (zatrzymany wczoraj przez ABW) oraz Jarosławem Marcem (były szef CBŚ).

- Sprawa zatrzymania Janusza Kaczmarka jest dla mnie szczególnie przykra, bo to ja go wylansowałem - zapewnił Lech Kaczyński w Polskim Radiu. Prezydent powtórzył, że zatrzymanie byłego szefa MSWiA i byłego szefa policji Konrada Kornatowskiego ma solidne podstawy prawne.

Według piątkowych gazet, to właśnie biznesmen Ryszard Krauze może być kluczową osobą w śledztwie ws. przecieku w akcji CBA. - Krauze jest „szefem szefów” – pisze „Rzeczpospolita”, powołując się na źródło zbliżone do śledczych.

Zatrzymanie Kaczmarka i Kornatowskiego to nadużywanie władzy przez PiS, by zablokować niewygodnych świadków - tak, według sondażu "Gazety Wyborczej" uważa 57 proc. Polaków.

Oczyszczenie, pełzający zamach stanu, nieusprawiedliwiony kontratak - komentarze prasowe po czwartkowych zatrzymaniach nie są jednomyślne.

Mija 27 lat od momentu podpisania Porozumień Sierpniowych. Z tez okazji w Gdańsku metropolita abp Tadeusz Gocłowski odprawi uroczystą mszę świętą upamiętniającą ofiary tamtych dni.

25 lat temu 31 sierpnia 1982 r. - w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych - na ulicach Lubina od kul milicyjnych zginęli trzej manifestanci: Mieczysław Poźniak, Michał Adamowicz i Andrzej Trajkowski.