Od 5 do 10 tys. zł specjalnej gratyfikacji przyznał Zbigniew Ziobro prokuratorom prowadzącym sprawę kardiochirurga Mirosława G. ze szpitala MSWiA w Warszawie.

Ciąg dalszy skandalu z polskim wojskiem w roli głównej. Armia od samego początku starała się ukryć okoliczności śmierci cywilów, zabitych przez polskich żołnierzy w Afganistanie - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na informacje anonimowego generała. Komu i dlaczego zależało na zatajeniu sprawy?

Mistrzyni świata w boksie Agnieszka Rylik jako pierwsza Polka wykonała lot myśliwcem F-16. Półtoragodzinny lot odbył się w środę w 31 bazie lotniczej w Poznaniu - Krzesinach.

Radosław Sikorski sięgnie po urzędników z tzw. korporacji Bronisława Geremka, czyli starych pracowników resortu odsuniętych przez Annę Fotygę. Według "Dziennika", w zespole nowego szefa dyplomacji nie zabraknie też ludzi z rządu PiS, także dawnych współpracowników z MON.

- 30 czerwca 2008 r. skończy pracę komisja weryfikacyjna byłych Wojskowych Służb Informacyjnych - zdecydował ustępujący premier Jarosław Kaczyński. Zarządzenie weszło w życie 13 listopada.

- Wiem, że pewien bardzo ważny polityk kazał zbierać na mnie informacje. Nie mogę zdradzić jego nazwiska, bo wciąż pełni istotną funkcję w państwie - mówił w "Magazynie 24 godziny" Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier nie chciał odpowiedzieć, czy owym "ważnym politykiem" może być prezydent Lech Kaczyński.

Premier odwołał ze stanowiska p.o. szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Jerzego Kicińskiego - dowiedział się nieoficjalnie "Newsweek". Obowiązki szefa ABW będzie pełnił płk. Tomasz Klimek, dotychczasowy zastępca szefa ABW. Klimek do służb specjalnych trafił w 2006 roku z komendy miejskiej policji w Krakowie.

- Istotą demokracji jest i przejmowanie, i oddawanie władzy. Kontynuacja rządzenia powinna odbywać się na jak najwyższym poziomie - powiedział w "Magazynie 24 godziny" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Dodał, że nie rozumie dlaczego Jarosław Kaczyński nie spotka się ze swoim następcą.

- Mam nadzieję, że służby nie zaczną sprawdzać, czy NIP ma prezydent Kaczorowski (ostatni polski prezydent na uchodźstwie - red.) - tak Bronisław Komorowski (PO) skomentował doniesienia, że służby prezydenta ustaliły, iż przyszły minister finansów nie ma numeru NIP, ani PESEL.

- Dzieci są jak anioły, a nauczyciele pozwalają rozwijać im skrzydła - mówi Barbara Obrębska, nauczycielka języka polskiego z IX LO w Łodzi, która wymyśliła niekonwencjonalny sposób na zainteresowanie uczniów swoimi lekcjami.

- Nie mogę powstrzymać się od działalności publicznej - tak minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski odpowiedział w "Kropce nad i" w TVN24 na apel premiera o unikaniu wystąpień. - Jeśli stosunki w partii się nie zmienią, zagłosuję na kongresie partii przeciw prezesowi - dodał.

Polacy wierzą, że aresztowani w czwartek żołnierze pierwszej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie musieli mieć powód, by zaatakować - pokazuje sondaż SMG/KRC dla "Faktów" TVN. W wyniku ostrzału z moździerzy zginęło sześciu afgańskich cywilów. Sześciu żołnierzom grozi dożywocie.

- Sprawa jest skomplikowana i musi zostać wyjaśniona, ale nadużyciem jest mówienie na tym etapie o "zbrodni wojennej" - zgadzają się goście "Magazynu 24 Godziny" w TVN24. Podkreślają też, że komandosi nie musieli wykonywać rozkazu ostrzelania wioski, o ile taki padł.

Agnieszka Liszka zgodziła się zostać rzecznikiem rządu - poinformował PAP przyszły szef gabinetu Donalda Tuska Sławomir Nowak. O tym, że to najprawdopodobniej ona będzie twarzą nowego gabinetu, mówił Donald Tusk na czwartkowej konferencji prasowej.

Szczecińska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zabiegu chirurgicznego, po którym 4-letni chłopiec ma poważne zaburzenia zdrowotne. Trzy miesiące temu w Pomorskiej Akademii Medycznej chłopiec przeszedł zabieg usunięcia stulejki.

Nie spotka się z Donaldem Tuskiem, ale wyśle do następcy "bardzo elegancki list". Premier Jarosław Kaczyński nie przekaże w piątek osobiście obowiązków szefa rządu Tuskowi, podczas tzw. wprowadzenia do Kancelarii Premiera.

Skład Komisji do spraw Służb Specjalnych ustalony. Znaleźli się w niej: Marek Biernacki (PO), Konstanty Miodowicz (PO), Janusz Zemke (LiD) oraz Stanisław Rakoczy z PSL. PiS bojkotuje komisję.

- To było straszne! Za oknami widzieliśmy elementy trakcji kolejowej. Próbowaliśmy sami siebie uspokajać, żeby nie panikować, ale w takich momentach adrenalina uderza do głowy. Jak najszybciej opuściliśmy pociąg. Baliśmy się, że ciężarówka może wybuchnąć - opowiada tvn24.pl pasażer pociągu Gdynia-Poznań Marcin Wąsik.

O kolejne trzy miesiące Sąd Okręgowy w Radomiu przedłużył areszt Stanisławowi Łyżwińskiemu. Były poseł Samoobrony jest podejrzany w tzw. seksaferze.

Koszmar i jedna wielka gmatwanina części - tak o miejscu zderzenia pociągu z ciężarówką mówi świadek zdarzenia. W wypadku zginęły dwie osoby, a 13 zostało rannych. Policja próbuje przesłuchać chorwackiego kierowcę tira. Wiadomo, że był trzeźwy.