TVN24 | Polska

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wieluń po bombardowaniu i dziś

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
Gmina Wieluń, tvn24.pl
Bombardowanie Wielunia, początek II wojny światowej. Obecny widok miasta zestawiony z tym z 1939 roku
Bombardowanie Wielunia, początek II wojny światowej. Obecny widok miasta zestawiony z tym z 1939 rokuGmina Wieluń
wideo 2/4
Gmina WieluńBombardowanie Wielunia, początek II wojny światowej. Współczesne widoki miasta zestawione z tymi z 1939 roku

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Gmina przygotowała film, w którym pokazała, jak wyglądało miasto po bombardowaniu, a jak wygląda teraz.

82 lata temu wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową.

Wieluń był jednym z pierwszych miast, na które 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Od godziny 4.40 do 14 na miasto spadło 380 ładunków o łącznej wadze 46 ton. Według różnych źródeł zginęło wtedy od 1,2 tys. do ponad 2 tys. osób. W gruzach legło 75 procent miejskiej zabudowy. Zdaniem historyków miasto zbombardowano, by przetestować sprzęt i zastraszyć ludność cywilną.

Zniszczenia w zbombardowanym WieluniuWikipedia

W 2019 roku, w 80. rocznicę drugiej wojny światowej gmina Wieluń opublikowała filmik. Zestawiła w nim współczesne zdjęcia miasta z tymi z 1939 r., czyli po bombardowaniu.

Zniszczenia w zbombardowanym WieluniuWikipedia

Obchody 82. rocznicy wybuchu wojny

W środę, o godzinie 4.30 rozpoczęła się rocznicowa uroczystość w Wieluniu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Równocześnie odbyła się uroczystość na Westerplatte, gdzie przemawiali między innymi premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven napisał w środę, ze "w smutku i ze wstydem w obliczu milionów ofiar zbrodni niemieckich wszystkie przedstawicielstwa Niemiec w Polsce opuściły flagi do połowy masztu".

Autor:red.

Źródło: Gmina Wieluń, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości