- Służby stworzone przez rząd PiS stanowią realne zagrożenie dla demokracji - przekonuje Aleksander Kwaśniewski i wylicza "grzechy IV RP". Szef Rady Programowej Lewicy i Demokratów walczył dziś o głosy wyborców w Krakowie.

- Brutalny atak PO na Lecha Kaczyńskiego to nielojalność wobec państwa - oburza się Michał Kamiński z Kancelarii Prezydenta. To odpowiedź na słowa Bronisława Komorowskiego, który stwierdził, że prezydent w Lizbonie "walczy o pietruszkę".

Partie walczą o głosy emigrantów, a emigranci do głosowania się nie kwapią. Dotychczas zarejestrowało się około 170 tysięcy Polonusów. MSZ jest jednak zadowolone - to wynik trzy razy lepszy niż przed dwoma laty.

- Jeżeli zostanie przyjęty Traktat Reformujący Unię Europejską, "będziemy tak samo suwerenni, jak w PRL" - ostrzega Roman Giertych. I jednocześnie pyta Lecha Kaczyńskiego, czy chce być ostatnim prezydentem suwerennej Polski.

Marek Borowski zaapelował do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, by wycofał się ze swojego sztywnego stanowiska dotyczącego Traktatu Reformującego UE, w szczególności mechanizmu z Joaniny.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie widzi potrzeby badania w osobnym śledztwie relacji łączącej funkcjonariusza CBA i byłej posłanki PO Beaty Sawickiej. Posłanka sugeruje, że nawiązała z mężczyzną relacje osobiste.

Szybowiec rozbił się w lesie w okolicach Leska na Podkarpaciu. Instruktor szybownictwa, który leciał maszyną, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

- Rezygnacja, która nie jest upubliczniona, nie jest rezygnacją - powiedział premier Jarosław Kaczyński w RMF FM, odnosząc się do listu Kazimierza Marcinkiewicza. Kaczyński przyznał, że były premier co prawda poinformował o chęci wystąpienia z PiS, ale prosił o dyskrecję.

Sprawa Fundacji Solidarności zostanie zbadana przez prokuraturę. Wniosek w tej sprawie ma złożyć jeszcze dziś prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO). - Jest podejrzenie wyprowadzenia majątku Skarbu Państwa - mówi w radiu TOK FM.

Telewizja publiczna już dwukrotnie zmieniała ramówkę, by zająć się sprawą skorumpowanej posłanki Beaty Sawickiej. Ale aferę pokazano tylko od strony CBA; nie wspomniano o wstrząsających wyjaśnieniach posłanki.

Bardzo trudno podjąć taką decyzję, ale nie mam innego wyjścia. To boli, ale nie mogę pozwolić na stawianie mnie w rzędzie z Kaczmarkiem i Netzlem - napisał Kazimierz Marcinkiewicz w liście do premiera. Do korespondencji dotarł "Dziennik".

Celne pytanie Aleksandra Kwaśniewskiego podczas debaty z Donaldem Tuskiem o prywatyzację szpitali w programie PO to pomysł... sztabowców PiS - pisze "Dziennik".

- Chcę zmiany konstytucji lub uchwalenia nowej - zapowiada w rozmowie z "Polską" Jarosław Kaczyński. Drugi cel na następną kadencję to dalsza walka z korupcją. - Trzeba będzie uderzać wiele razy, coraz mocniej - mówi premier.

Na wokandę wraca głośna sprawa mordercy z Doliny Chochołowskiej. Białostocki sąd zajmie się dziś odwołaniem od wyroku dożywocia dla Pawła H.

- Osądzanie Beaty Sawickiej nie powinno się odbywać aurze walki partyjnej, chyba że ktoś ma mentalność karła moralnego – powiedział w "Magazynie 24 godziny" TVN24 Władysław Bartoszewski. I dodał: - PiS szmaci III Rzeczpospolitą.

- Jak patrzę na ten rząd, robi mi się niedobrze. Podstawili jej agenta, który ją uwiódł i następnie przez rok namawiał do korupcji - mówił o sytuacji posłanki Sawickiej senator Gowin. - PO sięga po insynuacje, dowody są bardzo mocne - ripostował minister Ziobro.

- PiS trzeba odsunąć od władzy - mówi Donald Tusk w rozmowie z Moniką Olejnik w "Kropce nad i". - Nie ma usprawiedliwienia dla zachowania byłej posłanki, ale nie ma też usprawiedliwienia dla polityków, którzy takie akcje wykorzystują w walce z opozycją.

- Nie ma dnia, w którym werdykt sądu nie potwierdza: PiS to partia, która oparła kampanię na kłamstwach i oszczerstwach – grzmiał na konwencji Białymstoku Donald Tusk. – Generał Kiszczak mógłby się uczyć od Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Kamińskiego – dodał.

Policjanci z Namysłowa i Komendy Wojewódzkiej w Opolu zatrzymali 7 osób podejrzanych o produkowanie i rozprowadzanie fałszywych pieniędzy na terenie Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Zatrzymanym grozi nawet 25 lat więzienia.