TVN24 | Polska

Mosbacher "oddaje hołd Polakom, którzy nigdy nie stracili nadziei", ambasada Niemiec opuściła flagi

TVN24 | Polska

Autor:
kb/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na WesterplatteTVN24
wideo 2/8
TVN24Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

"Inwazja nazistowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku na zawsze zmieniła świat. Oddajemy hołd Polakom, którzy dzielnie walczyli o ojczyznę i nigdy nie stracili nadziei" - napisała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ambasada Niemiec w Warszawie tego dnia opuściła flagi do połowy masztu.

"Dziś rocznica jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii. Inwazja nazistowskich Niemiec na Polskę w 1939 r. na zawsze zmieniła świat. Oddajemy hołd Polakom, którzy dzielnie walczyli o ojczyznę i nigdy nie stracili nadziei, a także tych, którzy za swój kraj oddali życie" - napisała ambasador Mosbacher na Twitterze.

Flagi przy ambasadzie Niemiec opuszczone do połowy masztu

We wtorek flagi przed ambasadą Niemiec w Warszawie zostały opuszczone do połowy masztu. "To symbol żałoby po ofiarach niemieckich zbrodni, które przez lata okrutnej wojny popełniono w Polsce i na Polakach" - czytamy we wpisie ambasady na Twitterze.

Obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej

We wtorek rano w Gdańsku odbyły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wzięli w nich udział między innymi prezydent Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

W trakcie uroczystości zapalono Znicz Pokoleń i odegrano Marsz Bohaterów Westerplatte. Prezydent Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom poległych obrońców Westerplatte, których miejsce spoczynku zostało odkryte przez archeologów prowadzących prace na terenie składnicy. Odczytano też Apel Pamięci i oddano honorowy salut armatni.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prezydent na Westerplatte o "wspaniałym symbolu bohaterstwa i przestrodze dla całego świata" >>>

Pod koniec uroczystości na Westerplatte nad pomnikiem i zgromadzonymi gośćmi przeleciało pięć samolotów TS-11 "Iskra", które wypuściły dym w kolorach polskiej flagi. Za sterami siedzieli piloci z zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry z Dęblina.

CZYTAJ TAKŻE: Premier w Wieluniu: dlaczego to bezbronne miasto? >>>

Przelot samolotów nad Westerplatte
Przelot samolotów nad WesterplatteTVN24

Autor:kb/adso

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości