To była największa katastrofa budowlana w historii Polski. Pod gruzami hali Międzynarodowych Targów Katowickich, zginęło 65 osób. Teraz, gdy mija druga rocznica tragedii, śledztwo, które ma ustalić kto się do niej przyczynił ciągle trwa.

Prof. Mariusz-Orion Jędrysek, wiceminister środowiska w rządzie PiS a zarazem główny geolog kraju, próbował do własnej kieszeni wpłacić ponad 660 tys. państwowych pieniędzy, donosi "Dziennik".

Narkotyki, które Grzegorz Wieczerzak miał podrzucić skłóconemu z nim prezesowi NFI, nigdy nie istniały, pisze "Newsweek" i sugeruje, że zatrzymanie byłego szefa PZU Życie mogło mieć związek z rozmowami Ministerstwa Skarbu z firmą Eureko.

Prawie do północy trwały rozmowy rządowego zespołu do udrożnienia wschodniej granicy Polski - co ustalił - uczestnicy spotkania nie chcą zdradzić. Pierwsi mają się o tym dowiedzieć celnicy.

Co Pani robi w tym rządzie, może jest Pani jego błaznem? - Władysław Frasyniuk w Magazynie "24 godziny" nie żałował Julii Piterze ostrych słów. Minister denerwowała się: -Pan nie wie o czym Pan mówi! Mówić mieli o proteście celników - merytoryczną dyskusję zdominował jednak osobisty spór.

- Majestat śmierci został podeptany - komentował w Magazynie 24 Godziny trudności z komunikacją między ministerstwem obrony a BBN były premier Leszek Miller. Dodał, że trwająca dyskusja i szukanie winnych obchodzi jedynie wąską grupę specjalistów.

We wrocławskim szpitalu zmarł taksówkarz, który został pobity przez nieznanego sprawcę w okolicach Bolesławca (dolnośląskie). Do napadu doszło 5 stycznia. Policja ciągle szuka sprawcy.

Punktualnie o godzinie 16:00 w niedzielę z podszczecińskiego lotniska w Goleniowie odleciało do Iraku 300 żołnierzy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Tworzy ona trzon X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Z żołnierzami odleciał nowy dowódca zmiany gen. Andrzej Malinowski.

Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Bagienicach koło Mrągowa osobowy opel wjechał prosto pod szynobus. Kierowca zginął na miejscu. Pasażerom szynobusa nic się nie stało.

- Krzysztof Bondaryk nie podjął żadnej decyzji w sprawie śledztwa dotyczącego interesów Zygmunta Solorza - twierdzi ABW. To reakcja na doniesienia "Newsweeka", który napisał, że wkrótce po tym, jak Bondaryk objął szefostwo ABW, od dużego śledztwa w sprawie interesów Zygmunta Solorza odsunięto jednego z oficerów Agencji.

- Nie przerwiemy protestu - grożą celnicy. - Zablokujemy stolicę - odpowiadają kierowcy tirów. A prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz uspokaja, że władze nie dopuszczą do paraliżu komunikacyjnego. Ale napięcie pomiędzy stronami konfliktu ciągle rośnie. Wszyscy liczą na rząd i rozwiązanie problemu przed poniedziałkowym protestem. Rząd jednak milczy.

- "Katyń" to rozchodząca się w 15 różnych kierunkach papka, przed którą nie powinniśmy padać na kolana - mówił w TVN24 krytyk filmowy Wiesław Kot. - Nieprawda. To najlepszy polski film po 1989 roku, opowiedziany mądrze współczesnym językiem - ripostowała Karolina Korwin-Piotrwska.

Trwają oględziny wraku. Jego szczątki są przewożone do hangaru. Śledczy pracują i będą odtwarzać ostatnie chwile tragicznego lotu. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych bada czarną skrzynkę - ogłosił rzecznik bazy w Mirosławcu.

- Wybory na wiosnę 2011 to dobry pomysł i to z dwóch powodów. Po pierwsze jesienią przejmujemy prezydencję w Unii, a po drugie projektujemy budżet na przyszły rok - powiedział w "Kawie na ławę" Jarosław Kalinowski z PSL.

- W kancelarii prezydenta powinny polecieć głowy - mówił Stefan Niesiołowski z PO, zarzucając BBN-owi, że nie poinformował prezydenta o katastrofie samolotu pod Mirosławcem. - To rząd i MON powinni się wstydzić, że przez godzinę nie mogli się skontaktować z głową państwa - odpowiedział Joachim Brudziński w magazynie "Kawa na ławę".

1500 interwencji związanych z usuwaniem skutków wichury, jaka przeszła nad krajem w nocy z soboty na niedzielę, odnotowali strażacy. Wichura spowodowała śmierć jednej osoby, pięć zostało rannych. Wiatr był też przyczyną utrudnień na kolei.

- Urzędnicy Kancelarii Prezydenta zachowali się skandalicznie. Zrobili z tej tragedii festiwal polityczny - powiedział w TVN24 przewodniczący klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.

- Poszło nieźle - uważa adwokat Jakuba T. po wygłoszeniu mowy obrończej. Prawdopodobnie już jutro zapadnie wyrok w sprawie Polaka, oskarżonego jest o brutalny gwałt na Brytyjce. Proces prowadzony jest w Exeter - mieście, w którym doszło do przestępstwa.