Polska

Konferencja klimatyczna i goście z Ekwadoru. Lech Wałęsa świętuje urodziny

Polska

[object Object]
Były prezydent Polski Lech Wałęsa obchodzi w niedzielę 76. urodzinytvn24
wideo 2/3

Lech Wałęsa obchodzi w niedzielę 76. urodziny. Instytut jego imienia zorganizował tego dnia w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku konferencję "Solidarność XXI wieku: Solidarność klimatyczna", w której wziął udział miedzy innymi właśnie były prezydent oraz goście specjalni z Ekwadoru.

W niedzielę były prezydent Polski Lech Wałęsa obchodzi 76. urodziny.

Urodziny z konferencją w sprawie klimatu w tle

Z tej okazji instytut imienia Lecha Wałęsy zorganizował w ECS konferencję "Solidarność XXI wieku: Solidarność klimatyczna".

- Kiedy się rodziłem, to nie było tych problemów - mówił dziennikarzom o zmianach klimatycznych Wałęsa. - Wtedy z siekierką drzewka wycinaliśmy i ile się wycięło nie szkodziło klimatowi. Teraz wjeżdżamy wielką maszynerią i niszczymy całe hektary. I to powoduje, że coraz bardziej to zagraża nam wszystkim - dodał.

"To, co ma największy wpływ na zmiany klimatu to przemysł wydobywczy"

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Manari Ushigua - wódz i szaman zagrożonego ekwadorskiego plemienia Zaparo z Yasuni oraz Antonella Calle - rzeczniczka ruchu YASUNIDOS z Ekwadoru.

Na konferencji odbyła się projekcja filmu Ewy Ewart "Klątwa Obfitości", którego byli jednymi z bohaterów. Produkcja opowiada o wydobyciu ropy, wielkich interesach i jeszcze większej pazerności w sercu Amazonii.

Po projekcie filmu ekwadorski wódz przekazał w rozmowie z dziennikarzami, że ma dla Polaków "przesłanie". - Zmiany w człowieku się zaczęły. Potrafimy zmienić swój tryb życia oraz to, jak się odżywiamy, więc jeśli potrafimy wprowadzić takie zmiany i zacząć dbać o swoje zdrowie, to potrafimy także zatroszczyć się lepiej o przyrodę - powiedział.

Antonella Calle przekonywała, że "to, co ma największy wpływ na zmiany klimatu to przemysł wydobywczy". - Przede wszystkim kopalnictwo i wydobycie ropy naftowej - wskazywała.

Jak mówiła, należące do dużych koncernów "fabryki przejmują źródła wody, a to przyczynia się do zubożenia społeczeństwa". - W związku z tym to te wielkie przedsiębiorstwa ponoszą największą odpowiedzialność za zmiany klimatyczne - dodała.

Lech Wałęsa obchodzi w niedzielę 76. urodziny. Do ECS przybyli goście z Ekwadoru
Lech Wałęsa obchodzi w niedzielę 76. urodziny. Do ECS przybyli goście z Ekwadorutvn24

Działacz opozycji antykomunistycznej, były prezydent

Lech Wałęsa urodził się 29 września 1943 roku w Popowie (powiat Lipno). Był działaczem opozycji antykomunistycznej, członkiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym NSZZ "Solidarność".

W latach 1990-1995 był prezydentem RP, a w 1983 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Autor: akr//kg / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości