"Należy pamiętać o ludziach, którzy zrobili dla nas tak dużo"

TVN24 | Polska

Autor:
mb//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Syreny w godzinę "W" w PoznaniuTVN24
wideo 2/5
TVN24Syreny w godzinę "W" w Poznaniu

Dźwięk syren, znicze ustawione w symbol Polski Walczącej, wspólne odśpiewanie hymnu. W całej Polsce uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

O 17.00, w godzinę "W", o której 76 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy. Uroczystości i zgromadzenia upamiętniające Powstanie Warszawskie trwają i do tej pory przebiegają spokojnie - przekazał w sobotę wieczorem rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak.

CZYTAJ TAKŻE: Święta godzina Warszawy. Miasto pamięta o swoich bohaterach>>>

Pamięć powstańców uczczono również w innych miejscach Polski. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagrania między innymi z Chorzowa i Lęborka.

CZYTAJ TAKŻE: Nie tylko Warszawa zamarła. Wasze relacje z godziny "W">>>

Drawsko Pomorskie

Upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego w Drawsku Pomorskim odbyło się z udziałem polskich i amerykańskich żołnierzy według ceremoniału wojskowego. Odczytano apel pamięci, a o godzinie 17.00 zawyły syreny alarmowe.

Upamiętnienie rocznicy Powstania Warszawskiego w Drawsku PomorskimTVN24

Szczecin

Kilkaset osób zebrało się w sobotę na szczecińskim placu Solidarności. Pojawili się weterani i samorządowcy. - Przede wszystkim trzeba pamiętać. Tutaj też żyją powstańcy warszawscy. Musimy dawać świadectwo naszej tożsamości - polskiej, ale też szczecińskiej, bo jesteśmy na placu, na którym była w grudniu 1970 roku przelewana krew - powiedział Grzegorz Kozak ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

O godzinie 17 w mieście zawyły syreny alarmowe. Gdy ich dźwięk ucichł, rozległy się okrzyki "cześć i chwała bohaterom" oraz "Bóg, honor i ojczyzna".

Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w SzczecinieTVN24

Białystok

O godzinie "W" syreny alarmowe rozbrzmiały w Białymstoku. W stolicy Podlasia uroczystości odbyły się przed pomnikiem Armii Krajowej.

Łódź

O godzinie 17.00 w centrum Łodzi na dachu wieżowca urzędu marszałkowskiego odpalono biało-czerwone race. Przechodnie, którzy w sobotnie popołudnie byli w śródmieściu, przystawali, aby oddać cześć powstańczej Warszawie. - Co roku należy to pielęgnować i pamiętać o ludziach, którzy zrobili dla nas tak dużo - powiedziała pani Alicja.

Na Starym Cmentarzu na grobach mieszkańców Łodzi, którzy polegli w powstaniu, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystości upamiętniające bohaterski zryw powstańców odbyły się też przy pomniku, który stanął w Łodzi w 2016 r. z inicjatywy, nieżyjących już, Marii i Henryka Gołębiowskich. Henryk Gołębiowski walczył w Powstaniu Warszawskim. Pomnik stanął na rogu ul. Wojska Polskiego i al. Grzegorza Palki.

Rocznica Powstania Warszawskiego upamiętniona w Łodzi01.08 | Rocznicę Powstania Warszawskiego upamiętniono w Łodzi.TVN24

Poznań

O godzinie 17 syreny na znak pamięci o Powstaniu Warszawskim rozbrzmiały również w Poznaniu. 

Syreny w godzinę "W" w Poznaniu01.08 | O godzinie 17 syreny ku pamięci Powstania Warszawskiego zawyły w Poznaniu. TVN24

Lublin

Uroczystości o godzinie 17.00 rozpoczęły się na placu Litewskim w centrum Lublina od włączenia syren, które przypomniały godzinę "W", następnie orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy. - Powstanie Warszawskie 1944 było najdłuższą, najkrwawszą i najbardziej heroiczną bitwą o Polskę. Po prawie pięciu latach okupacji i walk polskiej armii podziemnej było ostatnim akordem śmiertelnych zmagań narodu polskiego o prawo do wolności osobistej oraz wolnej, niepodległej i suwerennej ojczyzny - powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Lublinie, żołnierz Armii Krajowej mjr Bogdan Walas.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:mb//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24