Nowe, większe, skuteczniejsze - takie ma być nowe Centralne Biuro Antykorupcyjne. Platforma Obywatelska chce je zreformować na wzór podobnego urzędu... w Hong Kongu - pisze "Newsweek".

Prezydent Lech Kaczyński przyjdzie w poniedziałek na inaugurację Sejmu nowej kadencji, ale nie zabierze głosu. Przemówienie wygłosi premier Jarosław Kaczyński, który tego dnia poda rząd do dymisji.

- Postawa negocjacyjna byłego ministra MON była właściwa. Podczas rozmów w sprawie tarczy Sikorski zachował się profesjonalnie – broni swego ministra w rozmowie z tygodnikiem "Wprost" Kazimierz Marcinkiewicz.

- Nie mam pojęcia co pan premier rozumie pod hasłem "putinizacja" demokracji. W każdym razie jeśli Jarosław Kaczyński pojawia się okolicy to ja nie wierzę w przypadki - tak skomentował wypowiedź Kaczyńskiego o zagrożeniu wolności mediów Janusz Korwin-Mikke.

Jedna osoba zginęła w pożarze, który w sobotę nad ranem wybuchł w domu jednorodzinnym w miejscowości Samborsko pod Złotowem w Wielkopolsce.

Polskie Siły Powietrzne nie mają pieniędzy na szkolenie pilotów i personelu technicznego. "Rzeczpospolita" dotarła do raportu z którego wynika, że program wdrożenia do służby myśliwca F-16 jest zagrożony.

Jedynie 10 proc. Polaków chce likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Za dalszym istnieniem, ale też zreformowaniem tej instytucji jest 41 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonym dla "Gazety Wyborczej". 29 proc. badanych uważa, że CBA nie potrzebuje zmian.

Małopolscy politycy PSL nadal chcą unieważnienia wyroku na Wincentego Witosa – skazanego przed wojną w procesie brzeskim. Kierowane przez Zbigniewa Ziobrę ministerstwo sprawiedliwości odmówiło im, powołując się na... carski kodeks karny z 1903 r. – donosi "Gazeta Krakowska".

Stratedzy PiS zrobili wiele, by zignorować oczekiwania wyborców - stwierdza "Dziennik", powołując się na wyniki sondaży wykonanych na zlecenie tej partii: wyborcy zdecydowanie źle reagowali na bombardowanie spotami o walce z układem i łapówkarstwem.

Fundacja "Lux Veritatis" związana z ojcem Tadeuszem Rydzykiem chce 27 milionów ze Skarbu Państwa na... poszukiwanie i wykorzystanie wód termalnych. Może ich nie dostać, bo sprzyjający dotąd Rydzykowi urzędnicy po wyborach stali się ostrożni - pisze "Super Express".

W tym roku podczas kwesty na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim zebrano rekordową kwotę ponad dwustu tysięcy złotych. Zostanie ona przeznaczona na ratowanie zabytkowych nagrobków cmentarza.

– Do końca tej kadencji Sejmu zlikwidujemy obowiązkową służbę wojskową - deklarują przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Zdaniem byłego szefa MON Radosława Sikorskiego, to jedna z najważniejszych spraw, jakimi zajmie się nowy rząd.

- Boni powiedział nam o rozmowie ze Służbą Bezpieczeństwa, ale nie przyznał się do podpisania zgody na współpracę - relacjonuje w rozmowie z tvn24.pl "Celina", w latach 80-ch szefowa podziemnego Międzyzakładowego Komitetu Koordynacyjnego.

- Jest zdrajcą. Zachował się podle. O swoich byłych kolegach z rządu powiedział: jeszcze jedna bitwa i dorżniemy watahę - tak na pytanie o Radka Sikorskiego odpowiada minister obrony Aleksander Szczygło w wywiadzie dla dziennika "Polska".

- Nie mam aspiracji politycznych, nie muszę być ministrem - stwierdził w Magazynie 24 Godziny w TVN24 Michał Boni, typowany na ministra pracy. - Od Tuska zależy, czy w jakikolwiek sposób zechce mnie wykorzystać - dodał Boni.