65 ofiar czarnego weekendu

Główni "sprawcy" wypadków: prędkość, brawura i alkohol
Główni "sprawcy" wypadków: prędkość, brawura i alkohol
TVN24, fot: TVN24, PAP
TVN24, fot: TVN24, PAPGłówni "sprawcy" wypadków: prędkość, brawura i alkohol

Nadmierna prędkość, brawura i alkohol – to główni "sprawcy" czarnego weekendu na polskich drogach. Co ciekawe - jak mówi rzecznik policji Mariusz Sokołowski - wypadkom sprzyja też dobra pogoda, która rozwija fantazję kierowców. Weekend już za nami, ale wypadkom nie ma końca. Nad ranem nietrzeźwy kierowca spowodował śmiertelny wypadek w miejscowości Trzcianka w Mazowieckiem.

Policyjne statystyki przerażają. - To był bardzo tragiczny weekend na polskich drogach: doszło do 426 wypadków, w których zginęło aż 65 osób - poinformował w Poranku TVN24 rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski.

- To o połowę więcej niż zazwyczaj w weekend - podkreślił. Jak dodał, w wyniku wypadków drogowych rannych było aż 561 osób. Pod wpływem alkoholu w podróż wyruszyło co najmniej 1600 kierowców - aż tylu namierzyli policjanci.

Sokołowski zauważył też, że dużej liczbie wypadków sprzyja dobra pogoda. - Kierowcom wydaje się, że jest bezpiecznie - mówił. Rozwijają więc dużą prędkość, wyprzedzają bez zachowania ostrożności i wykonują brawurowe manewry, ufając, że dobra pogoda i związana z nią przyczepność jezdni na takie manewry pozwalają.

Latem - plaga wypadków autokarów

Rzecznik podkreślił, że latem drastycznie wzrasta liczba wypadków autokarów. W sposób oczywisty wiąże się to z wakacyjnymi wyjazdami.

- Przewoźnicy przyznają, że brakuje im kierowców, dlatego często wolą zapłacić mandat i jechać dalej, bo im się to bardziej opłaca - stwierdził Mariusz Sokołowski. - Wiele firm oszczędza na wypoczynku kierowców - dodał. Podkreślił jednak, że policja jest bardzo rygorystyczna wobec kierowców autobusów.

Zjechał na lewy pas i zabił 21-latka

Skończył się weekend, ale czarna seria trwa dalej. Jedna osoba zginęła, a dwie są ranne w wyniku wypadku, do którego doszło w miejscowości Trzcianka w powiecie wyszkowskim (Mazowieckie), na drodze krajowej nr 8 (Budziska-Kudowa Zdrój). Nietrzeźwy kierowca doprowadził do zderzenia trzech pojazdów.

- Sprawcą wypadku był kierowca volkswagena sharana, który zjechał na przeciwny pas i zderzył się czołowo z mercedesem, a następnie na obydwa pojazdy najechał volkswagen T4 – wyjaśniła Aleksandra Banaszczyk z zespołu mazowieckiej policji.

21-letni pasażer mercedesa zginął na miejscu. Z sześciu osób, które karetkami zabrano z miejsca wypadku, dwie pozostały w szpitalu.

Banaszczyk dodała, że wstępne badania wykazały, że sprawca wypadku – kierowca volkswagena sharana był nietrzeźwy. - Próbki jego krwi oddano do dalszych badań, dzięki którym dokładnie ustalimy, jaki był stan trzeźwości kierowcy – dodała.

Droga krajowa nr 8 w Trzciance jest już przejezdna.

Kolejna ofiara - po uderzeniu w drzewo

Również nad ranem, na trasie z Iławy do Susza (Warmińsko-Mazurskie) mercedes bus uderzył w drzewo. Jedna z osób jadących tym samochodem zginęła na miejscu, inna trafiła do szpitala. Teraz trwają oględziny miejsca zdarzenia i ustalanie przyczyn wypadku.

- Droga z Iławy do Susza (Warmińsko-Mazurskie) jest całkowicie zablokowana - poinformowała Iwona Przybylińska z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości