"Doczekali się wspaniałego pasterza, którego pokochali". 60 lat temu Wojtyła został biskupem

Polska

Na nagraniu ujawnione w 2017 roku niepublikowane wcześniej zdjęcia WojtyłyParafia pw. św. Jana Kantego/TVN24 Poznań
wideo 2/4

60 lat temu w Katedrze na Wawelu ksiądz Karol Wojtyła przyjął sakrę biskupią. Konsekratorem był arcybiskup Eugeniusz Baziak, współkonsekratorami biskupi: Franciszek Jop z Opola i Bolesław Kominek z Wrocławia. - Już wtedy widziało się jego świętość. To był człowiek rozmodlony, który szanował każdego i miał dobry kontakt z innymi, zwłaszcza z młodzieżą - mówił kardynał Stanisław Dziwisz.

W piątek, w rocznicę konsekracji w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza święta.

"Młody, wspaniały pasterz"

Ksiądz Karol Wojtyła został mianowany biskupem przez papieża Piusa XII. Był najmłodszym członkiem Episkopatu Polski, miał wtedy 38 lat. Nowy biskup przyjął za dewizę łacińską maksymę "Totus Tuus" ("Cały Twój"), które oznaczały całkowite oddanie się w opiekę Maryi. Pozostały one także dewizą papieża Jana Pawła II.

28 września 1958 roku kardynał Stanisław Dziwisz - wówczas kleryk w seminarium - śpiewał w chórze. Jak mówił, wspominając te czasy, "w Krakowie od dawna, od 13 lat nie było biskupa ordynariusza, bo władze się na to nie godziły. Arcybiskup Eugeniusz Baziak był administratorem apostolskim. Jedyny biskup pomocniczy Stanisław Rospond - zmarł. Wszyscy czekali na nominację jego następcy - opowiadał kardynał Dziwisz.

- Doczekali się młodego, wspaniałego pasterza, którego pokochali od razu. Już wtedy widziało się jego świętość. To był człowiek rozmodlony, który szanował każdego i miał dobry kontakt z innymi, zwłaszcza z młodzieżą - podkreślił hierarcha.

Od biskupa do papieża

Biskup Karol Wojtyła jako biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej stał się podporą dla arcybiskupa Baziaka. Wizytował parafie, udzielał sakramentu bierzmowania, wspierał powstawanie nowych parafii, w tym wiernych walczących o wybudowanie pierwszego kościoła w Nowej Hucie. Odprawiał dla nich pod gołym niebem wielkanocne rezurekcje i bożonarodzeniowe Pasterki.

W 1960 roku ukazała się książka Karola Wojtyły "Miłość i odpowiedzialność" poświęcona tematowi miłości i małżeństwa. Był jednym z 42 polskich biskupów, którzy uczestniczyli w pracach Soboru Watykańskiego II oraz aktywnym członkiem zespołu przygotowującego konstytucję "Gaudium et spes". Miał wpływ na jej ostateczny kształt.

W 1962 roku biskup Wojtyła został krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i inteligencji. Półtora roku po śmierci arcybiskupa Baziaka w styczniu 1964 został mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w czerwcu 1967 otrzymał godność kardynalską.

16 października 1978 roku został mianowany papieżem.

Autor: ads//now / Źródło: PAP