Polska

49 osób z podejrzeniem zatrucia w szpitalu. Obóz zawieszony

Polska

TVN24Uczestnicy obozu z objawami zatrucia trafili do szpitali

W związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego w poniedziałek rozwiązano młodzieżowy letni obóz Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Gorzewie pod Gostyninem (Mazowieckie). Przebywało tam 319 osób. W niedzielę 49. uczestników obozu z objawami zatrucia trafiło do 7 szpitali.

Jak poinformowała w poniedziałek Maria Wróblewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gostyninie, trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma określić przyczyny zdarzenia. Na obozie wypoczywała młodzież z Płocka, Gostynina i Kutna. - Pobraliśmy do szczegółowych badań laboratoryjnych próbki produktów, żywności i wody. Ich wyniki powinny być znane pod koniec tygodnia. Czekamy również na wyniki badań lekarskich osób hospitalizowanych – powiedziała Wróblewska. Dodała, że dochodzenie epidemiologiczne prowadzone jest w związku z podejrzeniem zatrucia pokarmowego, chociaż – jak przyznała – „nie można na obecnym etapie wykluczyć, że przyczyną mógł być czynnik wirusowy”. Wróblewska wyjaśniła, że wezwani w niedzielę wieczorem na miejsce lekarze pogotowia ratunkowego przebadali w sumie 65 osób uskarżających się na złe samopoczucie, w tym nudności i bóle głowy.

Po raz pierwszy

Organizatorem obozu w Gorzewie pod Gostyninem był Płocki Uniwersytet Ludowy, który korzystał z tamtejszej stanicy harcerskiej, użyczonej przez Chorągiew Mazowiecką ZHP im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Jej komendant, harcmistrz Michał Bagiński poinformował, że organizator wypoczynku „podjął decyzję o zawieszeniu obozu” i w poniedziałek po śniadaniu jego uczestnicy wyjechali do domu. W przesłanym oświadczeniu płocka Chorągiew Mazowiecka ZHP podała, że po zgłoszeniu objawów zatrucia u uczestników obozu Płockiego Uniwersytetu Ludowego w stanicy utworzono w niedzielę doraźne miejsce udzielania pierwszej pomocy, a do szpitali w Płocku, Gostyninie, Sierpcu, Kutnie, Pułtusku, Łęczycy i Sochaczewie przewieziono ostatecznie 49 osób. - W bazie harcerskiej w Gorzewie zastosowano przewidziane w takiej sytuacji procedury, m.in. odkażanie, dezynfekcję – podkreślono w stanowisku Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Poinformowano jednocześnie, że Płocki Uniwersytet Ludowy organizuje swoje obozy w gorzewskiej stanicy od 10 lat, a zaistniała sytuacja, czyli podejrzenie zatrucia pokarmowego, „ma miejsce po raz pierwszy”.

Dokończą obóz we wrześniu?

Paweł Kaczyński z Płockiego Uniwersytetu Ludowego poinformował, że stan hospitalizowanych osób, uczestników obozu, poprawia się. - Rzeczywiście zawiesiliśmy obóz. Do jego końca zostało jeszcze pięć dni. Mamy zamiar dokończyć obóz we wrześniu – oświadczył. Płocki Uniwersytet Ludowy prowadzi m.in. gimnazja i licea ogólnokształcące, w tym w Płocku, Gostyninie i Kutnie. Są to placówki realizujące m.in. program nauczania z zakresu edukacji obronnej i bezpieczeństwa.

Autor: js/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości