TVN24 | Polska

"Tego wieczoru jeszcze nikt nie wiedział, jak ten dzień będzie ważny dla Polski i całego świata"

TVN24 | Polska

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Wybór Karola Wojtyły na papieża

W 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w Watykanie kwiaty na jego grobie w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożył minister Adam Kwiatkowski. Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że "Pontyfikat Jana Pawła II był inny od poprzednich. Kościół otworzył swoje podwoje dla całej ludzkości jak nigdy dotąd".

Metropolita krakowski Karol Wojtyła 16 października 1978 roku został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch i najmłodszym papieżem od półtora wieku.

W piątek w Watykanie wieniec na jego grobie w bazylice św. Piotra w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył minister Adam Kwiatkowski. Wraz z nim w kaplicy św. Sebastiana, gdzie znajduje się grobowiec św. Jana Pawła II, był ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

W bazylice wierni przychodzą przed grób polskiego papieża, niektórzy zatrzymują się na modlitwę.

Papież Jan Paweł II w 1985 rokuJames G Howes / Wikipedia

"Tego wieczoru jeszcze nikt nie wiedział, jak ten dzień będzie ważny dla Polski i całego świata"

W mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "są daty, które Polakom wryły się w pamięć. Jedną z nich jest 16 października 1978 roku. Tego dnia Karol Wojtyła został wybrany na tron Stolicy Apostolskiej" – napisał.

Wspominając tamten dzień, premier napisał, że miał wówczas dziesięć lat, ale zapamiętał wielką radość i dumę, jaka wówczas ogarnęła cały kraj. "Polak został papieżem! Tego wieczoru jeszcze nikt nie wiedział, jak ten dzień będzie ważny dla Polski i całego świata" - czytamy we wpisie premiera.

Mateusz Morawiecki napisał, że był to pontyfikat inny od poprzednich. "Od pierwszych decyzji, które podejmował Jan Paweł II, było widoczne, że świat czeka wielka przebudowa w znaczeniu eschatologicznym. Kościół Chrystusowy otworzył swoje podwoje dla całej ludzkości jak nigdy dotąd. Słowa Jana Pawła II 'Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi' będą stanowiły od tej chwili przesłanie całego pontyfikatu" – stwierdził.

W ocenie premiera – pierwsza zagraniczna wizyta papieża do Meksyku, jednego z najbardziej ateistycznych wówczas państw na świecie, "było wyzwaniem na miarę 'dotknięcia Nieba', jak mówiono w Meksyku". "Wielu Meksykanów, dzięki Janowi Pawłowi II, traktuje Polaków w sposób szczególny, 'jak promień odbity od świętości Jana Pawła II'" – dodał Mateusz Morawiecki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Grób Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana wikipedia.org

Premier: nie był to już obcy z nadania PRL, ale nasza Polska

Wspomniał, że kiedy w czerwcu 1979 roku papież przyjechał do Polski, tłumy wiernych witały go w każdym miejscu jego pobytu. "Kiedy na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego padły niezapomniane słowa: 'Niech zstąpi Duch Twój! Nie zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi! Tej ziemi', na które zgromadzeni zareagowali kilkunastominutową owacją, byliśmy już pewni, że oto zmienia się Polska. Nie był to już obcy z nadania PRL, ale nasza Polska" – stwierdził premier Morawiecki.

Napisał, że wtedy w Warszawie, "nasz Ojciec Święty wlał w nasze serca i umysły podstawowy element przemian, które nastąpiły w 1980 roku – solidarność. I od tej pory Jan Paweł II i Solidarność, ta Wielka Solidarność, i ta tkwiąca w każdym z nas, staną się jedną całością" – zaznaczył premier.

Zaapelował również, aby podziękować Bogu za dar papieża z Polski. "Dziękujemy Panu Bogu, że natchnął kardynałów, którzy 16 października 1978 roku dokonali wyboru Jana Pawła" – podsumował premier Mateusz Morawiecki.

Jan Paweł IIShutterstock

Ambasador USA o "duchowym przywództwie" Jana Pawła II

Rocznicę odnotowała na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. "Duchowe przywództwo i orędownictwo Jana Pawła II było bezcenne dla upadku komunizmu i na drodze Polski do wolności" - napisała dyplomatka.

27-letni pontyfikat

Jan Paweł II był pierwszym od 1903 roku papieżem, który nigdy nie był urzędnikiem kurii rzymskiej.

Podczas 27-letniej posługi Jan Paweł II ogłosił 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji apostolskich i 43 listy apostolskie. Zwołał 9 konsystorzy, mianował 232 kardynałów (łącznie z ogłoszonymi 28 września 2003 r.), w tym 10 Polaków. Kanonizował 478 świętych (w tym 9 Polaków i dwóch świętych związanych z Polską) i beatyfikował 1318 błogosławionych (w tym 154 Polaków).

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24