Polska

4-letni bohater odebrał nagrodę w Brukseli

Polska

Aktualizacja:
Krystian poleciał do Brukseli na spotkanie z Jackiem Saryuszem - Wolskim
TVN24Krystian poleciał do Brukseli na spotkanie z Jackiem Saryuszem - Wolskim

Pamiętasz historię małego Krystiana, który zadzwonił po pomoc dla nieprzytomnej mamy? 4-letni bohater we wtorek odebrał w Brukseli specjalną nagrodę przyznaną przez Europejskie Stowarzyszenie Numeru Ratunkowego 112. - Jestem z niego taka dumna - mówiła wzruszona mam, której chłopiec, wówczas 3-letni uratował życie.

Mały bohater od rana zwiedzał siedzibę Parlamentu Europejskiego w towarzystwie Jacka Saryusza-Wolskiego. Europarlamentarzysta z PO nie krył podziwu do 4-latka.

- Parlament Europejski naciska na rządy, by przejęły wspólny numer ratunkowy w całej Unii Europejskiej. Krystian jest bohaterem, który uświadamia nam, że trzeba jak najszybciej wprowadzić nowe przepisy w życie - tłumaczył Saryusz-Wolski.

Mama i policjantka towarzyszą chłopcu

Razem z Krystianem do Brukseli przybyła mama, której dziecko uratowało życie. - Jestem bardzo wdzięczna i dumna z syna. Jak będzie starszy, to mu o tym powiem - mówiła wzruszona kobieta.

Nagrodę otrzymała również Dorota Królak, operatorka policji, która odebrała zgłoszenie od Krystiana. - Dziecko od razu mówiło, że mama się źle czuje i było wiadomo, że coś się dzieje - wyjaśniła. Choć chłopiec nie potrafił podać adresu, spod którego dzwoni, policjantom bardzo szybko udało się ustalić, dokąd należy wysłać karetkę.

3-latek ratuje życie

Mały Krystian w październiku zeszłego roku - mając wtedy trzy lata - zadzwonił pod ten numer i dzięki temu uratował życie swojej mamie. Widział, że zasłabła, przycisnął w telefonie klawisz, w którym zakodowany by numer 112. (CZYTAJ WIĘCEJ O TYM ZDARZENIU)

Matka Krystiana, która choruje na cukrzycę, nauczyła synka wzywać pomoc.

112 - zapamiętaj

Znajomość numeru 112 może uratować życie, ale wie o nim zaledwie co piąty Europejczyk. Z niedawnego sondażu wynika, że z całej Unii najbardziej poinformowani są Polacy: ponad połowa wie, że można dzwonić pod ten numer w sytuacjach zagrożenia życia.

Źródło: IAR, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości