Polska

300 wybierze nowe władze "Solidarności"

Polska

tvn24Zjazd wyborczy "Solidarności" obraduje co cztery lata

W środę w Bielsku-Białej rozpoczyna się dwudniowy krajowy zjazd NSZZ "Solidarność". Weźmie w nim udział ponad 300 delegatów. Zjazd ma wybrać nowe władze. Start w wyborach zapowiedział dotychczasowy przewodniczący Piotr Duda.

Duda został wybrany na przewodniczącego "Solidarności" w 2010 r. Jak oceniają władze związku, najważniejszym wydarzeniem obecnej kadencji było doprowadzenie do współpracy "S" z OPZZ i Forum Związków Zawodowych oraz wspólne zawieszenie prac w Komisji Trójstronnej.

"Czas poszukiwań"

Cztery lata rządów Piotra Dudy, to według politologów był dla związku "czas poszukiwań". Według dr Rafała Chwedoruka z Uniwersytetu Warszawskiego, Duda przede wszystkim rozluźnił związki z PiS i porozumiał się z OPZZ. To z jednej strony wzmocniło cały ruch związkowy, a z drugiej trochę pomogło w relacjach z PO, która niechętnie patrzyła na związek zawodowy silnie związany z największą partią opozycyjną. Temu samemu służyły pragmatyczne kontakty Dudy z ośrodkiem prezydenckim.

- Jeśli Piotr Duda chciał w wymiarze symbolicznym oddalić "Solidarność" od PiS, nie zrywając całkowicie więzi, to mu się udało - przekonuje Chwedoruk.

Mniej przychylny dla szefa "S" jest inny politolog z UW, dr Olgierd Annusewicz. - Żadna wypowiedź publiczna Piotra Dudy nie jest w stanie zmienić istotnie sytuacji społeczno-politycznej - zaznaczył Annusewicz. - Szef "Solidarności" nie zbudował takiej pozycji związku, że bez wychodzenia na ulicę i palenia opon mógłby cokolwiek załatwić - dodał.

Krajowy Zjazd Delegatów - kto będzie?

27. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", oprócz przewodniczącego, wybierze też członków Komisji Krajowej. Obrady poprzedziła we wtorek msza św. w bielskiej katedrze św. Mikołaja. W środę po części oficjalnej i przemówieniach gości, delegaci wysłuchają sprawozdania szefa związku i wybiorą nowe władze. W czwartek zjazd ma wybrać komisję rewizyjną.

Mają w nim wziąć udział m.in. szefowie Forum Związków Zawodowych, Tadeusz Chwałka i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Jan Guz oraz przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" Jerzy Chróścikowski - senator PiS. Gośćmi zjazdu mają być również sportowcy, członkowie "S" - łyżwiarz Zbigniew Bródka i bokser Damian Jonak.

Z zagranicy mają przyjechać m.in. przedstawiciele władz Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, Europejskiego Centrum Spraw Pracowniczych oraz szefowie central związkowych z innych krajów - m.in. z Gruzji i Ukrainy.

Autor: jl//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości