Prymas: bądźmy gotowi do pomocy słabym, migrantom i uchodźcom

Polska

W obchodach na Jasnej Górze biorą udział m.in. prezydent i premiertvn24
wideo 2/35

Mamy widzieć własne dobro i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - mówił na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak.

Abp Polak wygłosił tam homilię do uczestników głównych obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. W mszy będącej głównym punktem uroczystości uczestniczą przedstawiciele władz państwowych m.in. prezydent, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.

W homilii prymas m.in. prosił Boga, aby zamkniętych i przekonanych o własnych racjach uwrażliwiał na dobro wspólne, na potrzebę wspólnego budowania ładu i porządku społecznego. Apelował przy tym o poszanowanie porządku i ładu społecznego oraz konstytucyjnego. - Mamy w prawdziwym i szczerym dialogu szukać rozwiązań, które nie byłyby kierowane przeciw komukolwiek, ale w trwały i zrozumiały sposób reformowały instytucje służące ludzkiemu dobru i sprawiedliwości. Mamy widzieć nasze własne dobro i szanować je i o nie zabiegać w jedności i harmonii, będąc jednocześnie otwartymi, współczującymi i gotowymi do pomocy tym najbardziej potrzebującym, słabym i prześladowanym, migrantom i uchodźcom - zaakcentował abp Polak.

- Nie możemy też pomijać wezwania świętego Jana Pawła II do budowania wspólnego domu dla całej Europy, opartego na solidarnej miłości społecznej, na pragnieniu zrozumienia siebie nawzajem - zaznaczył.

Wskazał, że zawierzenie Jezusowi i wysłuchanie wezwania Maryi z Kany Galilejskiej: zróbcie wszystko cokolwiek Jezus wam powie, pozwoli na doświadczenie cudu przemiany. - To znaczy Jezus będzie, o ile mu na to pozwolimy, przemieniał nasze trudne sytuacje, otwierał je i czynił bardziej Bożymi, a zarazem bardziej ludzkimi - wyjaśnił.

Uroczyste obchody

Na jasnogórskich błoniach wierni zbierali się już od rana. Mimo przelotnego deszczu szczelnie wypełnili plac przed ołtarzem na klasztornych murach. Plac od północnej strony zamknęła obszerna scena, na której wieczorem rocznicowe uroczystości zwieńczy koncert pod hasłem "Jasna Góra - polska Kana”. Główne obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbywają się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: