Polska

"3 tys. km dróg do 2012"

Polska

Aktualizacja:
Jerzy Poalczek i Cezary Grabarczyk w "Magazynie 24 godziny"
TVN24Jerzy Poalczek i Cezary Grabarczyk w "Magazynie 24 godziny"

- W końcówce kadencji będziemy oddawać do użytku kilkadziesiąt km autostrad miesięcznie. W sumie do 2012 roku powstanie 3 tys. km dróg, w tym 900 km autostrad – powiedział w "Magazynie 24 godziny" minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Ma to być możliwe między innymi dzięki nowej spec-ustawie drogowej, nad którą pracuje jego resort.

O ustawie i nadziejach z nią związanych mówił w czwartek premier Donald Tusk. Zakłada ona m. in. premię dla właścicieli, którzy w trybie natychmiastowym sprzedadzą ziemię pod autostradę i finansowe kary za urzędniczą opieszałość.

Szybko, srogo i zgodnie z prawem

Łączymy dwie dotychczasowe procedury – jedną dotyczącą lokalizacyjnej i drugią, dotyczącą pozwolenia na budowę w jedną zintegrowaną decyzję. grabarczyk o 3000

- Chcemy także pozyskać sposób pozyskiwania gruntów, bo to one warunkują wejście ekip budowlanych. Dla tych, którzy sprzedadzą ją w trybie natychmiastowym będzie 5 procent premii– powiedział Grabarczyk. Wyjaśniał, że pracę nad tym trwały tak długo, bo trzeba było mieć pewność, że owo "wywłaszczanie" musi przebiegać w sposób konstytucyjny i to właśnie nabieranie tej pewności zabrało tyle czasu podobnie jak dostosowania ustawy do wymogów środowiskowych.

Grabarczyk: Paragrafy to nie wszystko

Paragrafy to nie wszystko. Zastanawiam się, czy polskie firmy projektowe potrafią zapewnić odpowiednie skrócenie prac. polaczek o 3000


Minister Grabarczyk jest jednak przekonany, że nowa „spec-ustawa” rozwiąże drogowe patologie. Dodał, że nie boi się, że według medialnych spekulacji, jest na liście do zdymisjonowania w sierpniu. - Prowadzimy już „męskie negocjacje” z koncesjonariuszami. Po przyjęciu tej ustawy, ci co to mówią, zobaczą, że nasz program autostradowy ruszył pełną parą.

Źródło: TVN24, Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości