Polska

Ponad 92 miliony złotych na koncie. Najlepsze momenty i aukcje 27. Finału WOŚP

Polska

27. Finał WOŚP. Najlepsze momenty i aukcjeFakty po południu
wideo 2/35

W dniu wielkiego, 27. Finału nie liczy się wiek, tylko dobre chęci i pomysł. Jedni biegali, drudzy morsowali, inni wyszli po prostu na spacer z psem. W tym roku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pieniądze zbierało prawie 120 tysięcy wolontariuszy. W Polsce i na świecie zarejestrowano ponad 1700 sztabów. 27. Finał WOŚP zakończył się z kwotą 92 143 798 złotych.

GRUPA TVN JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 27. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę grała po raz 27 - w tym roku pod hasłem "Pomaganie jest dziecinnie proste. Gramy dla dzieci małych i bez focha". W zbieraniu pieniędzy uczestniczyło ponad 1700 sztabów w całej Polsce i kilkadziesiąt kolejnych w różnych zakątkach świata. Na ulice z puszkami ruszyło 120 tysięcy wolontariuszy.

27. Finał WOŚP zakończył się z deklarowaną kwotą 92 143 798 złotych.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS #WOSPwTVN24 2019 >

TAK RELACJONOWALIŚMY 27. FINAŁ WOŚP >

Przedstawiamy najlepsze momenty z 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

1. Na sopockiej plaży można było legalnie pojeździć czołgiem. We Wrocławiu biegali tyłem, a w Zielonej Górze utworzono tor z przeszkodami - do pokonania był dystans nawet 32 kilometrów.

Czołgi jadą na WOŚPtvn24

2. Dla WOŚP można także skoczyć. W Warszawie skakali z 14. piętra, oczywiście bezpiecznie. Stowarzyszenie Zero Grawitacji wraz z największym warszawskim sztabem umożliwiło specjalny skok na bungee. Lina do skoku w układzie roll jump, zawisła pomiędzy budynkami przy Dantego 1 i Szekspira w Warszawie. Skok można było oddać od godziny 10 do godziny 17.

3. Do puszek pieniądze zbierali i młodsi i starsi. Czasami całymi rodzinami - bo w tym dniu wiek nie ma znaczenia, liczą się chęci i pomysł. 82-letni pan Marian zbiera od początku istnienia WOŚP.

Pan Marian "zakochał się" w orkiestrze, gdy miał 55 lat. Był nauczycielem w Kłodzku i zapalonym harcerzem. Jest nim zresztą do dziś. I to właśnie w harcówce - którą prowadzi wraz z żoną - gromadzi pamiątki z kolejnych finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkanaście lat temu część z nich zalała powódź.

4. Rodzina z Zielonej Góry nie opuściła żadnego finału WOŚP. Kwestują od 27 lat. W tym roku dodatkowo z nimi po raz pierwszy oficjalnie z własną puszką kwestuje syn pana Michała - 7-letni Piotruś.

Rodzina z Zielonej Góry nie opuściła żadnego finału WOŚP. Kwestują od 27 lattvn24

5. W Warszawie odbył się 13. bieg "Policz się z cukrzycą". Jak co roku 5000 uczestników przebiegło 5 kilometrów ulicami centrum Warszawy, a za datki zebrane przy rejestracji na bieg zostaną zakupione pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Dzięki Biegom WOŚP "Policz się z cukrzycą" organizowanym w latach 2014-2017 kupiono już 43 pompy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Wielka rozgrzewka przed biegiem "Policz się z cukrzycą"tvn24

6. W Toruniu po raz kolejny Wielka Ściskawa. W Poznaniu natomiast wielki maraton spinningowy, w którym brał udział prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Za każdy kilometr na konto Orkiestry trafiają dwa złote.

"Wielka Ściskawa" w Toruniutvn24

7. Jako pierwsze grę z WOŚP rozpoczęło Auckland w Nowej Zelandii. - Kiedy my zaczynaliśmy, wy jeszcze spaliście - mówili tamtejsi mieszkańcy.

"Kiedy wy spaliście, my już zaczęliśmy grać". Auckland jako pierwsze rozpoczęło grę z WOŚPtvn24

8. Po raz pierwszy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała w Moskwie. Z tamtejszego sztabu relacjonował korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha.

9. "Dmuchawce latawce wiatr" w ramach 27. Finału WOŚP wybrzmiało prosto z Japonii. Wśród kwestujących byli japońscy studenci polonistyki.

"Dmuchawce latawce wiatr" prosto z Japonii w ramach 27. Finału WOŚPtvn24

10. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała też w niedzielę w Stanach Zjednoczonych. O szczegółach prosto z Chicago mówił dziennikarz TVN24 Jan Pachlowski. W ubiegłym roku z samego Chicago na konto WOŚP popłynęły 182 tysiące dolarów.

Relacja z Chicagotvn24

11. Ksiądz z elbląskiej parafii polskokatolickiej przekazał pieniądze zebrane na tacę na rzecz WOŚP. - Może choć trochę dołożymy do dobra, jakie czyni się tego dnia - komentował.

12. Zwierzęta też miały swój udział w 27. Finale. Alpaki również grały w niedzielę z WOŚP.

13. Sztab WOŚP w Brukseli otrzymał piękne wsparcie - najmniejszą wolontariuszkę sztabu WOŚP.

14. Zobacz, jak Reporterzy 24 grali z WOŚP. Wasze relacje tworzyły wielką mapę orkiestrowych serc.

Reporterzy 24 grają z WOŚPReporterzy 24 | Kontakt 24

15. Finał WOŚP się zakończył z deklarowaną kwotą 92 143 798 złotych. Licznik o godzinie 19 pokazał 48 597 530 złotych. Oznacza to, że od 1993 roku WOŚP zebrała ponad miliard złotych.

Od 1993 roku WOŚP zebrała ponad miliard złotychtvn24

Przedstawiamy również najlepsze aukcje dla WOŚP:

1. Prezydent Andrzej Duda przekazał na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy góralską kurtkę. Aukcję wsparła także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Na aukcji można wylicytować jej sukienkę z żakietem i zdjęcie.

2. Adam Bielecki na aukcję WOŚP wystawił swój kask. To w tym kasku ratował Elisabeth Revol razem z Denisem Urubko podczas akcji na Nanga Parbat. Dwa tygodnie od tej akcji to właśnie ten kask uratował polskiemu himalaiście życie. - Podczas wspinaczki do obozu pierwszego na K2 zostałem ugodzony w głowę kamieniem. Skończyło się to tak, że dwóch moich kolegów musiało założyć mi sześć szwów - cztery na głowie i dwa na nosie. Ale niewątpliwie, gdyby nie ten szczególny kask, pewnie dziś nie mógłbym o tym wam opowiadać - mówił Bielecki.

3. Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy jak co roku grają Anna i Robert Lewandowscy. - Ja zaproponowałam wspólny trening w Healthy Center by Ann oraz miejsce w siedmiodniowym obozie, a Robert zaprasza na spotkanie zwycięzcę licytacji - powiedziała Ania przed wielkim finałem organizowanej po raz 27. akcji WOŚP.

4. Na licytacjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy znajdziemy także przekrój bombek choinkowych. Z podpisami gwiazd czy sędziów, puchate, w kształcie myszy czy serca. Z napisem "Konstytucja" i bez niego. Największym hitem są bombki ze słowem roku - "Konstytucja" wybranym w konkursie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

5. Piosenkarka Magda Steczkowska na charytatywną aukcję na rzez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiła niezwykłą czapkę z Ekwadoru. Powstała ona w ramach zadania wyznaczonego uczestnikom programu "Ameryka Express" TVN.

6. Suknie wieczorowe i ślubne, wspólna gra w squasha i bieganie, a także zaproszenia do teatru - gwiazdy Grupy TVN Discovery Polska również odpowiedziały na zaproszenie do udziału w akcji Rzeczy od Serca, w ramach której organizowane są aukcje internetowe dla WOŚP.

7. Zdjęcie Anny Przybylskiej z dziećmi na aukcji WOŚP.

8. Fotel, o który pobiło się dwóch starostów. Kłócili się, który z nich faktycznie powinien sprawować władzę w powiecie. Najpierw były przepychanki, potem już bójka, w wyniku której jeden z polityków zranił się w rękę, a radna spadła ze schodów i trafiła do szpitala. Tak wyglądała w 2016 roku walka o fotel starosty w Słubicach (woj. lubuskie). Teraz mebel trafił na licytację WOŚP.

9. Koszulki Napoli na aukcji WOŚP.

10. Dawid Podsiadło przekazał kiosk, w którym sprzedawał draże.

11. Czy lans i pomaganie mogą iść w parze? Bracia Collins mówią: tak! Szczęśliwiec, który wylicytuje specjalnie przygotowanego przez nich na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Rolls-Royce'a, zyska szacunek wszystkich.

12. Przetrwał Holocaust, grając na łyżkach. Dziś Saul Dreier gra na perkusji i dla WOŚP. Urodził się w Krakowie. Jego rodzice zginęli w obozie koncentracyjnym. Saulowi nigdy nie udało się dowiedzieć, w którym. Wie tylko, że było to albo w Treblince, albo na Majdanku, albo w Bełżcu. On sam w czasie wojny był w trzech obozach, pracował w fabryce Oskara Schindlera. W obozie Mauthausen-Gusen przyłączył się do męskiego chóru założonego przez samego Tadeusza Kantora.

Dreier w obozowym chórku wybijał rytm dwiema metalowymi łyżkami. Dziś jest perkusistą. Na WOŚP przekazał swoje ukochane pałeczki. Z autografem. Można je licytować TUTAJ.

13. Dziurawa felga, auto "brzydkie jak noc", strój yeti - takie cuda tylko na WOŚP-owych aukcjach.

14. Z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można pobujać w obłokach z prezydentem Wrocławia. Jacek Sutryk na aukcję wystawił wspólny lot balonem. Ale nie tylko. Jest też coś dla amatorów biegania.

15. Pojedynek bokserski z prezydentem Poznania. Prezydent Poznania przeprowadzi trening bokserski ze zwycięzcą lub zwyciężczynią aukcji - niezależnie od tego, czy będzie to osoba mająca doświadczenie w sportach walki, czy też ktoś początkujący. Trening będzie dostosowany do umiejętności zwycięzcy i odbędzie się w klubie bokserskim w Poznaniu.

16. Żona prezydenta Poznania oddaje Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy swój oprawiony wyrok sądu.

"Jestem wk***iona" - grzmiała Joanna Jaśkowiak na proteście kobiet. Dziś mówi, że jest "bardzo szczęśliwa". Bo nie dość, że sąd uniewinnił ją za wulgaryzm, to złość może teraz pomóc w ratowaniu życia i zdrowia małych dzieci.

Jaśkowiak zdecydowała się podarować WOŚP wyrok kończący jej "przygodę" sądową między innymi dlatego, że w zeszłym roku samo policyjne wezwanie wylicytowano za okrągłe 10 tysięcy złotych (i wezwanie, i proces dotyczyły tego samego: użycia wulgaryzmów w miejscu publicznym).

17. Na aukcjach WOŚP nie można kupić żywego zwierzęcia, ale można kupić kontakt z nimi jako pomoc dla siebie.

Wygrać można voucher na alpakoterapię, a Anita Stefek przyjedzie ze Szczepanem i Tońciem. Zajęcia potrwają godzinę w pomieszczeniu lub na zewnątrz, może wziąć w nich udział do 30 osób.

Anita ma dyplom pedagoga, legitymację alpakoterapeuty oraz certyfikat MEN potwierdzający umiejętności i uprawnienia. A jej dwaj towarzysze - Szczepan i Tońcio - mają ciepłą, gęstą, puszystą, hiperalergiczną wełnę, którą dzieci porównują do poduszki.

18. Alpaki są wyjątkowo aktywne w tegorocznym finale WOŚP. Na spacer z alpakami zaprasza vlogerka Agnieszka Grzelak.

Agnieszka Grzelak zaprasza na spacer z alpakamiYou Tube

19. Te zwierzęta można poznać także w ich stajni w Iwierzycach w województwie podkarpackim. Wystarczy wylicytować Dzień w Radosnej Zagrodzie. Prócz alpak mieszkają tam - i czekają na zwycięzców - psy oraz konie.

Radosna Zagroda w IwierzycachCharytatywni.Allegro.pl

Wszystkie aukcje możesz śledzić pod adresem aukcje.wosp.org.pl.

Piosenkarka Magda Steczkowska na charytatywną aukcję na rzez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystawiła niezwykłą czapkę z Ekwadoru. Powstała ona w ramach zadania wyznaczonego uczestnikom programu "Ameryka Express" TVN. (http://www.tvn24.pl)

Autor: kb, akw//now / Źródło: tvn24