Kaczyński: nie byłoby tego zwycięstwa bez ojca Rydzyka i Radia Maryja

05.12.2015 | W Pałacu Prezydenckim wciąż cisza ws. orzeczenia TK. Głos zabrał sekretarz Rady Europy
Fakty TVNDuża grupa polityków PiS pojawiła się dziś w Toruniu

To zwycięstwo jest także potwierdzeniem jeszcze jednej prawdy, że fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka i że nie może być Polski bez Kościoła - powiedział w sobotę w Toruniu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wziął udział w obchodach 24. rocznicy powstania rozgłośni. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda napisał list, w którym podkreślił, że radio to "żywa wspólnota", która aktywizuje ludzi do czynienia dobra.

Prezes PiS uczestniczył w uroczystej mszy świętej z okazji 24. rocznicy powstania Radia Maryja. Mszy przewodniczył metropolita lwowski abp. Mieczysław Mokrzycki. W koncelebrze udział wzięło kilkunastu biskupów.

- Zwracam się do wielebnego ojca dyrektora, zwracam się z podziękowaniem za to wszystko co czynił dla polskiego Kościoła, co uczynił dla Polski, a uczynił bardzo wiele. Ojcze dyrektorze, bez ciebie nie byłoby tego zwycięstwa. (...) Muszę powiedzieć, że nie byłoby tego zwycięstwa bez rodziny Radia Maryja, nie byłoby - mówił przed mszą prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył, że zwycięstwo potrzebowało prawdy i ludzi, którzy służą prawdzie i Polsce, są patriotami.

- To zwycięstwo jest także potwierdzeniem jeszcze jednej prawdy właśnie, tą prawdą jest to, iż fundamentem polskości jest Kościół i jego nauka i że nie może być Polski bez Kościoła. To przeświadczenie i Radio Maryja i Rodziny Radia Maryja są potrzebne także dziś kiedy przed nami długa droga pod górę, trudna droga. Musimy ją przejść, musimy ją przejść razem i przejdziemy ją wbrew wszystkiemu. Przejdziemy ją wiedząc, że służymy Polsce. Przejdziemy ją, wiedząc co jest istotą polskości - podkreślił.

Lider PiS wskazał, że "każda ręka podniesiona na Kościół to ręka podniesiona na Polskę".

- My to wiemy i dlatego dziękując wam członkowie Radia Maryja, dziękując ojcu dyrektorowi, dziękując ojcom redemptorystom, dziękuję także i nisko się kłaniam księżom biskupom, bo oni są przecież następcami apostołów, oni prowadzą polski Kościół ku temu wszystkiemu co musi być celem naszym, celem dla każdego z nas, ale co powinno być także celem tego całego porządku, który mam nadzieję zbudujemy - mówił.

List od prezydenta

List do organizatorów i uczestników rocznicowych obchodów skierował prezydent Andrzej Duda, a odczytał go szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.

"To dla mnie wielka radość, że z okazji kolejnej 24. już rocznicy Radia Maryja mogę skierować do was pozdrowienia, podziękowania oraz wyrazy uznania. Nie przez przypadek kolejne rocznice istnienia Radia Maryja są świętowane jako urodziny. To określenie świadczy o stosunku Polaków do tego radia" - napisał prezydent.

Duda podkreślił, że "Radio Maryja nie jest traktowane jako kolejna, choć ważna instytucja i znaczące medium katolickie, ale jak żywa wspólnota, gromadząca coraz szersze rzesze prawdziwie zaangażowanych w służbie Bogu i ojczyźnie".

Prezydent zwrócił uwagę, że radio i wyrosła z niego wspólnota stały się zaczynem wielu dzieł, przedsięwzięć i instytucji tworzonych oddolnie przez obywateli.

"Radio Maryja stało się żywym i dobitnym przykładem obywatelskiej aktywizacji tysięcy ludzi z niemal wszystkich grup społecznych i wiekowych wokół idei czynienia dobra oraz troski o sprawy publiczne. Dzieło Radia Maryja jest przejawem samodzielności, inicjatywy Polaków, nowoczesnego, a zarazem silnie osadzonego w tradycji, wierze i kulturze polskiej podejścia do społecznej rzeczywistości. Celem mojej wspólnoty jest odbudowa wspólnoty Polaków, państwo starcie się czynicie to od lat" - dodał.

Obchody w Toruniu

W uroczystości, obok Kaczyńskiego i Kwiatkowskiego udział wzięli marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński i wicemarszałek Senatu Maria Koc oraz członkowie rządu m.in.: szefowa kancelarii premiera Beata Kempa, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Obecni byli też liczni parlamentarzyści.

Uroczystości rocznicy powstania Radia Maryja odbyły się w hali widowisko-sportowej. Mszę świętą poprzedziły trwające kilka godzin modlitwy, koncerty i recytacje.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programów 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości. Później rozszerzył się zasięg rozgłośni o kolejne regiony Polski, a także inne kraje.

Autor: ts//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości