19 maja Parada Równości w Warszawie

Polska

TVN24.plNa granicy amerykańsko-meksykańskiej wzrosła liczba ofiar wśród nielegalnych imigrantów

19 maja ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości - zapowiedzieli przedstawiciele Fundacji Równości, organizatora Parady. Przemarsz będzie jednym z punktów obchodzonych w stolicy w dniach 12-20 maja Dni Równości.

"Parada musi się odbyć, bo zgodnie z obowiązującym prawem władze nie mogą jej zakazać, zresztą dzisiejszy wyrok Trybunału w Strasburgu jest ukoronowaniem prawa do swobody zgromadzeń" - powiedział prezes Fundacji, Tomasz Bączkowski.

Jak zapowiedziała rzeczniczka Fundacji, Małgorzata Rawińska, tegoroczna parada przejdzie pod hasłami m. in. rzetelnej edukacji na temat homoseksualizmu i ochrony przed dyskryminacją w dostępie do towarów i usług.

Organizatorzy spodziewają się na Paradzie ok. 10 tys. uczestników, w tym gości m.in. z Niemiec, Holandii i Hiszpanii. Przemarsz rozpocznie się o godz. 14 pod budynkiem Sejmu. Jak poinformowali przedstawiciele Fundacji, na razie nie dotarły do nich żadne sygnały o planowanych kontrmanifestacjach. Przemarsz zakończy się koncertem i galą, podczas której wręczone zostaną "Hiacynty" - nagrody Fundacji Równości za zasługi na rzecz tolerancji i równouprawnienia. W tym roku laureatami zostali m.in. niemiecka posłanka Claudia Roth, aktorka Krystyna Janda oraz teolog, b. dominikanin Tadeusz Bartoś.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl