Polska

13 kwietnia dniem pamięci ofiar Katynia

Polska

TVN24Sejm oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

Sejm ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W środę posłowie przyjęli przez aklamację specjalną uchwałę w tej sprawie.

- W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, Sejm ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - głosi uchwała.

13 kwietnia 1990 roku miało miejsce oświadczenie TASS potwierdzające, że zbrodni dokonało NKWD. - To otworzyło drogę do przekazania Polsce przez Michaiła Gorbaczowa części dokumentacji związanej ze zbrodnią katyńską. Otworzyło także drogę do budowy cmentarza katyńskiego - mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Podkreślił on, że proces "odkłamywania" zbrodni katyńskiej rozpoczął się wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce i zmianami ustrojowymi w ZSRR, a później Rosji.

Na mocy dekretu władz ZSRR, podpisanego przez Stalina 5 marca 1940 roku, 15 tys. polskich oficerów przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostało przez NKWD od kwietnia do maja 1940 roku rozstrzelanych w Katyniu, Charkowie oraz Twerze i pochowanych w Miednoje. Ten masowy mord nosi dziś nazwę Zbrodni Katyńskiej.

W piątek i w sobotę w Warszawie odbyły się uroczystości ku czci ofiar zbrodni katyńskiej. Głównym elementem trwających dwa dni uroczystości był awans oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

tea

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości