Polska

11 prezydentów się obroniło

Polska

Aktualizacja:

Jedenastu prezydentów największych miast może spać spokojnie - we wtorek Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie potwierdziła, że wygrali oni w pierwszej turze. Nie przebiła się w niej żadna nowa twarz. Wszyscy wybrani 21 listopada to prezydenci, którzy dotychczas rządzili w swoich miastach.

Według oficjalnych wyników wyborów podanych przez PKW we wtorek po godz. 23, w jedenastu, spośród 20 największych polskich miast (wojewódzkie oraz Gdynia i Sopot), wybory na prezydentów zakończyły się w I turze.

Niespodzianek nie ma - najlepszy wynik utrzymał Wojciech Szczurek. Prezydent Gdyni uzyskał poparcie 87,39 proc. wyborców. Drugi w wyborach Wiesław Byczkowski (PO) zdobył tylko 6,51 proc. głosów.

Drugi w kolejności, jeśli wziąć pod uwagę procentowe poparcie, jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz - 71,63 proc. głosów. Daleko w tyle zostali kandydaci wystawieni przez PO i PiS, które cztery lata temu popierały Dutkiewicza - Sławomir Piechota dostał 11,01, a Dawid Jackiewicz 9,99 proc. poparcia.

Białystok

W Białymstokuzwyciężył Tadeusz Truskolaski z PO z poparciem 68,53 proc. Był to trzeci najlepszy wynik w największych miastach Polski. Za nim są: Dariusz Piontkowski z PiS - 23,76 proc. i Janusz Kochan z SLD - 4,63 proc.

Toruń

Walkę o fotel prezydenta w Toruniu wygrał bezpartyjny Michał Zaleski. Zagłosowało na niego 65,59 proc. mieszkańców. Za nim znaleźli się Waldemar Przybyszewski z PO z 20,89 proc. i Przemysław Przybylski 9,92 proc.

Gorzów Wlkp. i Zielona Góra

Spokojni są też dotychczasowi prezydenci miast wojewódzkich z województwa lubuskiego. W Gorzowie Wielkopolskim najwięcej głosów zdobył nie należący do żadnej partii politycznej Tadeusz Jędrzejczak - 57,74 proc.. Kolejne miejsca zajęły Elżbieta Rafalska z PO 18,78 proc. i Krystyna Sibińska z PO 17,75 proc.

Natomiast w Zielonej Górze pewnie zwyciężył Janusz Kubicki z SLD. Na niego zagłosowało 64,87 proc. mieszkańców miasta. Elżbieta Polak z PO uzyskała 18,46 proc. poparcia, a Jerzy Materna z PiS z 13,21 proc.

Warszawa

W stolicy wybór na drugą kadencję wygrała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Krzyżyk przy jej nazwisku postawiło 53,67 proc. warszawiaków. W poprzednich wyborach wiceszefowa PO potrzebowała dwóch tur do zwycięstwa.

Kolejne miejsca zajęli: Czesław Bielecki (bezpartyjny, popierany przez PiS) - 23,16 proc. oraz kandydat SLD Wojciech Olejniczak - 13,33 proc.

Rzeszów

Wybory w stolicy Podkarpacia wygrał członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tadeusz Ferenc, który zdobył 53,25 proc. głosów. Drugi w kolejności, kandydat PiS Jacek Cypryś uzyskał 34,86 proc. poparcia, a a trzeci Andrzej Dec z PO 7,59 proc.

Gdańsk

Reelekcję w Gdańsku zapewnił sobie Paweł Adamowicz z PO. Głosowało na niego 53,78 proc. wyborców. Na drugim miejscu w stolicy Pomorza uplasował się Andrzej Jaworski z PiS - 21,84 proc. głosów.

Katowice

Katowice po raz kolejny bierze bezpartyjny Piotr Uszok. Obecny prezydent nieznacznie przekroczył wymagany próg połowy głosujących - 51,61 proc. głosów. Arkadiusz Godlewski z PO otrzymał 34,47 proc., a Marek Szczerbowski z SLD - 11,45 proc.

Kielce

W stolicy województwa świętokrzyskiego 58,66 proc. głosów zdobył Wojciech Lubawski. Za nim znaleźli się: Jan Gierada z SLD - 16,06 proc. i Grzegorz Banaś z PiS - 11,41 proc.

www.tvn24.pl/wyborysamorzadowe

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości