TVN24 | Polska

Życzenia od ambasadorów, kwiaty i wieżowiec Burdż Chalifa rozświetlony na biało-czerwono

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
ft,
ads/
adso,
now
Źródło:
PAP., tvn24.pl
Obchody Święta Niepodległości w Warszawie
Obchody Święta Niepodległości w WarszawieTVN24
wideo 2/2
TVN24Obchody Święta Niepodległości w Warszawie

W swojej historii Polacy doświadczyli wielu trudnych i tragicznych wydarzeń - napisała na Twitterze Georgette Mosbacher. Ambasador USA złożyła Polkom i Polakom życzenia z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości. "Dla Amerykanów Polacy są symbolem niezłomności, bohaterstwa i nadziei" - oświadczyła. Życzenia z okazji polskiego Święta Niepodległości złożyli też dyplomaci innych krajów. "Wszystkiego najlepszego, Polsko!" - napisał w mediach społecznościowych ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven i zamieścił w internecie film okolicznościowy.

11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość, a w środę świętujemy 102. rocznicę tych wydarzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Mosbacher: dla Amerykanów Polacy są symbolem niezłomności, bohaterstwa i nadziei

Życzenia z okazji Święta Niepodległości złożyła Polkom i Polakom ambasador USA w naszym kraju Georgette Mosbacher. W opublikowanym w języku polskim i angielskim wpisie, zaznaczyła, że "w swojej historii Polacy doświadczyli wielu trudnych i tragicznych wydarzeń".

"Dla Amerykanów Polacy są symbolem niezłomności, bohaterstwa i nadziei, nawet w najtrudniejszych momentach. Polsko, wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Niepodległości" – dodała ambasador.

102 lata temu Polska odzyskała niepodległość >>>

Józef PiłsudskiNarodowe Archiwum Cyfrowe

Życzenia z całego świata

Z okazji polskiego święta życzenia złożyli również inni dyplomaci. Ambasador Niemiec Arndt Freytag von Loringhoven zamieścił na swoim profilu na Twitterze film okolicznościowy.

"Wszystkiego najlepszego, Polsko! Niemieckie przedstawicielstwa dyplomatyczne serdecznie gratulują naszym przyjaciołom z okazji Narodowego Dnia Niepodległości. Dla Polek i Polaków ten dzień jest symbolem odzyskania państwowości. Życzymy miłego święta!" - napisał.

Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet także złożył życzenia Polakom za pośrednictwem Twittera. "Życzę naszym polskim przyjaciołom wszystkiego najlepszego!" - napisał.

Ambasada włoska na swoim profilu na Twitterze zamieściła wraz z życzeniami zdjęcie polskiej flagi. "Najlepsze życzenia dla Polski i Polaków" - napisano.

Zdjęcie polskiej flagi znalazło się również na profilu społecznościowym australijskiego ambasadora Lloyda Brodricka. "Serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia dla naszych przyjaciół w Polsce i wspaniałej społeczności polskiej w Australii z okazji Święta Niepodległości!" - napisał.

Brytyjska ambasada zmieściła na swoim profilu życzenia od ambasador Anny Clunes. - Polska jest obecnie silnym międzynarodowym graczem w sercu Europy, regionalnym liderem w dziedzinie bezpieczeństwa, handlu i technologii oraz ważnym partnerem dla Wielkiej Brytanii - powiedziała dyplomatka.

Ambasada Finlandii zamieściła życzenia razem ze specjalnym zdjęciem. "Polsko, wszystkiego najlepszego w dniu Święta Niepodległości! Szczególnie gorące życzenia ślemy w roku stulecia nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską i Finlandią" - napisano.

Życzenia Polsce złożyło też państwo Izrael za pośrednictwem oficjalnego konta państwa na Twitterze, które prowadzą dyplomaci. "Droga Polsko, Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości!" - napisano przy okolicznościowej grafice.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy również zamieściło życzenia dla Polski na swoim profilu na Twitterze. "Sto lat, Polsko! Z okazji Święta Niepodległości życzymy przyjaciołom Polakom nowych sukcesów i pomyślności! Partnerstwo strategiczne Ukrainy a Polski jest kluczowe dla pokoju i stabilności w Europie i pozostaje naszą wspólną wartością oraz racją stanu" - czytamy we wpisie.

Podświetlona Burdż Chalifa, kwiaty na Ukrainie i Węgrzech

Najwyższy budynek świata, Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), został rozświetlony na biało-czerwono. Polakom życzymy dalszego rozwoju i pomyślności - napisano na koncie drapacza chmur na Twitterze. Po raz pierwszy w historii polskie barwy narodowe Burdż Chalifa przybrał w 2018 roku z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dyplomaci RP akredytowani na Ukrainie złożyli kwiaty w polskich miejscach pamięci. Chór dziecięcy z Domu św. Marcina de Porres w Fastowie wystąpił też z okolicznościowym koncertem. Przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych w środę złożyli też kwiaty m.in. na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach i pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Winnicy.

O godzinie 19 czasu londyńskiego w Ognisku Polskim odbył się koncert pianisty Tomasza Lisa. Pół godziny później w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK), w ramach cyklu POSKOnline odbył się wieczór poświęcony odzyskaniu niepodległości, podczas którego wystąpiła Julia Klimek (fortepian) i Jadwiga Słomka (śpiew) oraz Renata Chmielewska-Lambourne i Janusz Guttner (recytacje). Współorganizatorem wydarzenia było Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii (ZPWB). Oba koncerty będą transmitowane w internecie.

Złożeniem wieńców pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego w węgierskiej stolicy uczciła w środę Ambasada RP w Budapeszcie oraz przedstawiciele węgierskiej Polonii Święto Niepodległości. Wieniec złożył ambasador Polski Jerzy Snopek wraz z małżonką Marą Gedeon. Osobno zostały złożone wieńce w imieniu Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech oraz polonijnej organizacji Polonia Nova.

Ambasador Rzeczypospolitej Polski na Litwie Urszula Doroszewska złożyła wieniec w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. Ze względu na pandemię i obowiązującą na Litwie kwarantannę w tegorocznej uroczystości składaniu kwiatów pani ambasador nie towarzyszyli przedstawiciele społeczności polskiej.

Życzenie z okazji narodowego święta Polski złożyli prezydent i premier Litwy, Gitanas Nauseda i Saulius Skvernelis. Jak informuje komunikat urzędu prezydenta, Nauseda w liście gratulacyjnym wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy podkreślił wieloletnią wspólnotę Litwy i Polski.

Uroczystości w cieniu pandemii

Tegoroczne obchody miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z epidemią COVID-19. - Mając na uwadze bezpieczeństwo współobywateli, w tym roku zaplanowane wydarzenia mające na celu uczczenie Święta Niepodległości odbywać się będą przy udziale minimalnej - zgodnej z ograniczeniami wynikającymi z wprowadzonych obostrzeń sanitarnych - liczby osób - zapowiadał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

W Polsce obowiązuje zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób.

Autor:ft, ads/ adso, now

Źródło: PAP., tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/PLinLithuania

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości