100 tysięcy podpisów za publikacją wyroku TK

Polska

tvn24Petru: opublikowanie orzeczenia to jedyne dobre rozwiązanie

Ok. 100 tys. podpisów pod petycją ws. publikacji orzeczenia TK z 9 marca przedstawili we wtorek politycy Nowoczesnej. Opublikowanie orzeczenia to jedyne dobre rozwiązanie dla Polski, rządu i premier Beaty Szydło - przekonywał lider tej partii Ryszard Petru.

- Jest co najmniej 100 tys. Polaków, którzy uważają, że należy wyroki publikować, że trzeba wyroków przestrzegać, to jest fundament demokracji, fundament państwa prawa. Dziś symbolicznie zaniesiemy te podpisy do kancelarii premiera - powiedział Petru przed złożeniem podpisów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wyraził nadzieję, że jeśli nie premier, to szefowa jej kancelarii Beata Kempa z podpisami się zapozna, i głos Polaków nie zostanie zignorowany. - Mam nadzieję też, że nie będą zbierali 100 tys. podpisów przeciwko publikacji wyroku TK - dodał Petru. - Pani premier, to jest naprawdę jedyne dobre rozwiązanie, dla Polski, dla pani rządu, dla pani osobiście, by (...) wyrok Trybunału opublikować - powiedział Petru.

Wyrok TK

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany.

Autor: js/ja / Źródło: PAP

Raporty: