Polska

100 tys. za list żelazny dla Misztala

Polska

 
TVN24Misztal za wszelką cenę chce uniknąć tymczasowego aresztu

100 tys. zł poręczenia majątkowego proponują obrońcy byłego posła Piotra Misztala za list żelazny, gwarantujący mu nietykalność do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

W środę krakowski sąd zdecyduje, czy wydać byłemu posłowi (najpierw Samoobrony, później bezpartyjny) list żelazny. Dzięki temu miałby uniknąć tymczasowego aresztu. - Na żądanie sądu obrońcy Misztala uzupełnili swój wniosek o list żelazny, określając wysokość proponowanego poręczenia na kwotę 100 tys. zł – powiedział rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie Rafał Lisak.

Prokuratura chce postawić Misztalowi zarzut kierowania działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się w latach 2003-2006 na terenie Krakowa, Łodzi i innych miejscowości m.in. handlem fałszywymi fakturami i wyłudzeniami podatkowymi.

Prokuratura: straty na 2,2 mln zł

Według śledczych, spowodowane przez grupę wyłudzenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa wynoszą 2 mln 218 tys. zł.

Misztal jest ścigany międzynarodowym listem gończym. Dotąd trzykrotnie przekładał swój przylot do Polski z USA (posiada amerykańskie obywatelstwo). Prokuratura zapowiadziała, że przygotowuje wniosek o ekstradycję Misztala.

Obrońcy: Misztal nie unika przyjazdu

We wniosku o wydanie listu żelaznego obrońcy Misztala podnoszą, że powodem nieobecności ich klienta w Polsce jest zaawansowana choroba nowotworowa jego matki. Podkreślają, że nie było intencją Misztala unikanie przyjazdu, ani utrudnianie postępowania. Wskazują, iż adres Misztala jest znany prokuraturze, a on sam cały czas zgłaszał gotowość współpracy w wyjaśnieniu sprawy, przekazując m.in. protokoły kontroli skarbowej.

Prawnicy powołują się także na "powszechnie znany fakt, iż Stany Zjednoczone niezwykle rzadko godzą się na ekstradycję swojego obywatela". Dlatego - podkreślają - celowe jest uchylenie środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego i wydanie Misztalowi listu żelaznego, gwarantującego mu odpowiadanie z wolnej stopy do czasu zakończenia sprawy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości