10 rzeczy, które musimy wiedzieć o eboli

[object Object]
Polska przygotowana na walkę z ebolą?tvn24
wideo 2/20

Jak można się zarazić, jakie są objawy i gdzie szukać pomocy - odpowiadamy na 10 najważniejszych pytań dotyczących eboli. Po tym, jak zmarł pierwszy pacjent zakażony wirusem, pojawiło się wiele wątpliwości, czy reakcja na rozprzestrzenianie się wirusa jest wystarczająca. Także w Polsce pojawiają się sprzeczne informacje o tym, czy jesteśmy dostatecznie przygotowani.

W Hiszpanii z obawy przed wirusem władze kazały uśmiercić psa pacjentki zakażonej ebolą. Lotniska w USA wprowadziły ostrzejsze procedury, które powoli wprowadzają także porty w Europie.

Należy się niepokoić? Poniżej podstawowe informacje na temat śmiertelnego wirusa.

1. Co to jest ebola?

Najprościej mówiąc ebola to wirus gorączki krwotocznej, który został wykryty w 1976 roku. Szerzy się przez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt. Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 5 października ebola zabiła 3 879 spośród ponad 8 tys. zarażonych ludzi w Afryce Zachodniej.

2. Jak można się zarazić?

Przede wszystkim: nie jest to wcale proste. - W przeciwieństwie do grypy czy gruźlicy, wirus ten nie jest przenoszony drogą kropelkową - mówi w rozmowie z tvn24.pl p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, Marek Posobkiewicz.

Zakażenie następuje tylko poprzez kontakt z płynami ustrojowymi chorego. Chodzi o kontakt z krwią, ale też o wymioty, ślinę i łzy. Jednak to, że dotkniemy czyjejś krwi nie oznacza jeszcze, że już jesteśmy chorzy. Problem pojawia się, gdy na ręce, którą to zrobiliśmy, mieliśmy - drobne nawet - skaleczenie. Lepiej więc unikać bezpośredniego kontaktu z pacjentem i podawania sobie dłoni na przywitanie. Nie należy także pić z tej samej szklanki. Trzeba również chronić drogi oddechowe i oczy. To jest powód, dla którego lekarze na terenach zakażonych ebolą chodzą w skafandrach.

Teoretycznie nie powinniśmy zarazić się od samej rozmowy z zakażonym ebolą, ale Posobkiewicz radzi nie ryzykować.

3. Co zabija wirusa?

Pracownicy służby zdrowia w Afryce Zachodniej polegają na dezynfekcji środowiska, w którym przebywał chory... wybielaczem. Ale Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom twierdzi, że wirusa zabije także każdy inny silnie dezynfekujący środek chemiczny.

Ebola nie przetrwa także prania ubrań w temperaturze powyżej 60 st. C.

4. Jak długo wirus żyje?

W jednym z badań przeprowadzonych przez Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, wirus przeżył w laboratorium sześć dni. Jednak w mniej idealnym środowisku ebola tak długo nie wytrzyma. Eksperci podkreślają, że łatwo ją zniszczyć. Wirus nie lubi bowiem ciepła (temperatura powyżej 60 stopni C.), a także promieni UV.

- Słońce niejako dezynfekuje ebolę - wyjaśnia Posobkiewicz.

5. Jakie są typowe objawy zakażenia?

Zaczyna się łagodnie - po kilku dniach od zakażenia pacjent zaczyna mieć wysoką gorączkę, ból głowy, dreszcze i nudności. Przypomina to trochę grypę. Następnie wirus rozwija się, a chory zaczyna mieć bolesny kaszel, nasilone wymioty i biegunki. W tym czasie na jego skórze może pojawić się wysypka. Po kilku dniach, jeśli pacjent nie trafi do szpitala, wirus będzie rozwijał się do etapu krwotocznego. Zakażony ma krwotok wewnętrzny, może też zacząć krwawić z oczu lub ust. Objawy pojawiają się około 8-10 dni po zakażeniu. Ale rozwój choroby może potrwać do 21 dni. Chorzy podejrzani o zakażenie wirusem ebola powinni być jak najszybciej izolowani, natomiast osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie, powinny być poddane indywidualnej kwarantannie. Co ważne, jeśli chory przeżył dwa tygodnie od wystąpienia gorączki, ma szansę wyzdrowieć.

6. Czy jest lek na ebolę?

Jeszcze nie, ale naukowcy starają się go znaleźć. Na razie testują leki eksperymentalne. W sierpniu po podaniu specyfiku ZMapp wyzdrowiała dwójka Amerykanów: 33-letni lekarz Kent Brantly oraz 59-letnia pielęgniarka Nancy Writebol, którzy zarazili się wirusem ebola, pracując w misji chrześcijańskiej w Liberii w zachodniej Afryce. Niestety, wyniki nie zawsze są takie dobre. Spośród siedmiorga pacjentów, którym podano ZMapp, dwóch (liberyjski lekarz oraz hiszpański ksiądz) zmarło pomimo leczenia. Cały czas trwają także badania nad szczepionką przeciwko eboli - wkrótce w USA mają rozpocząć się badania kliniczne.

7. Czy polskie szpitale są gotowe?

Tu zdania są podzielone. Jak powiedział w TVN24 krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban, w szpitalach brakuje najbardziej podstawowych rzeczy. Jego zdaniem nie ma przede wszystkim specjalnych dwuwarstwowych skafandrów dla lekarzy, a bez nich do zakażonego pacjenta nikt nie powinien się zbliżać, bo naraża swoje życie i zdrowie.

Resort zdrowia stanowczo jednak zaprzecza. Zdaniem ministra zdrowia, Bartosza Arłukowicza, Państwowy Instytut Higieny jest przygotowany na pojawienie się eboli w Polsce. Jak poinformował, PZH pracuje 24 godziny na dobę i jest gotowy przyjmować próbki do badań. Przygotowują się do tego też centra zarządzania kryzysowego.

Marek Posobkiewicz przypomina natomiast, że GIS przygotował procedury postępowania w przypadku podejrzenia oraz stwierdzenia w Polsce wirusa. Zalecenia zostały też przesłane do wojewodów, którzy przekazali je placówkom medycznym.

8. Czy kwarantanna chorych jest potrzebna?

Tak. To dla dobra zarówno chorych, jak i lekarzy i pielęgniarek, którzy się nimi opiekują. Ze względu na ciężki przebieg choroby, PZH podkreśla, że konieczne jest jak najszybsze poddanie izolacji osób chorych, podejrzanych o zakażenie wirusem (osoba objawowa), a w przypadku osób zdrowych, u których doszło do narażenia na zakażenie (osoba bezobjawowa), wskazana jest indywidualna kwarantanna. Może ona potrwać do trzech tygodni. Procedury przesyłania pacjentów do odbycia kwarantanny oraz miejsca odbywania kwarantanny wyznaczone są w każdym województwie i znane są zarówno Centrum Zarządzania Kryzysowego każdego województwa, jak i Powiatowym oraz Wojewódzkim Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym.

9. Co zrobić, jeśli byłem w Afryce, ale czuję się dobrze?

Zalecenie GISU jest takie, by osoba, u której nie doszło do narażenia na zakażenie, a która powróciła z kraju, w którym odnotowano przypadki zachorowań i czuje się lekko osłabiona, zgłosiła się na pogotowie. W tym przypadku kwarantanna nie jest wymagana, ale taka osoba powinna obserwować stan swojego zdrowia.

10. Dlaczego nie można po prostu zamknąć granic?

Choć odcięcie lotnisk afrykańskich od reszty świata wydaje się najprostszym pomysłem na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa, eksperci podkreślają, że nie da się izolować wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z ebolą. Dlatego lotniska, zarówno w USA, jak i w Europie, wprowadzają specjalne środki ostrożności. To m.in. skanowanie temperatury ciała pasażerów na lotniskach czy wojskowy kordon sanitarny wokół niektórych ośrodków odosobnienia. Także warszawskie lotnisko Chopina zapewnia, że jest przygotowane na przyjęcie pasażera lub pasażerów z objawami wirusa ebola. Są też opracowane procedury związane z transportem do szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej, o czym poinformował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Lotnisko ma m.in. dwie karetki z noszami zapewniającymi pełną izolację pacjenta i odpowiednie pomieszczenia izolacyjne.

Autor: Ewa Ostapowicz//kdj / Źródło: tvn24.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24