Dworczyk: nie zapadły jeszcze decyzje dotyczące formy wyjazdu do Katynia i Smoleńska

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
TVN24, PAP
Dworczyk o organizacji wizyty do Smoleńska i KatyniaTVN24
wideo 2/3
TVN24Dworczyk o organizacji wizyty do Smoleńska i Katynia

Tego rodzaju wyjazd wymaga szczególnych przygotowań. Jeszcze nie ma odpowiedzi z Rosji na notę dyplomatyczną - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Odniósł się w ten sposób do organizacji polskiej wizyty państwowej 10 kwietnia do Smoleńska i Katynia.

Dworczyk pytany, czy premier Mateusz Morawiecki i prezydent Andrzej Duda lecą razem 10 kwietnia do Smoleńska odpowiedział, że "w tej chwili analizujemy możliwości przygotowania delegacji do Smoleńska i do Katynia". - Mamy 80. rocznicę mordu sowieckiego na polskich oficerach i 10. rocznicę tragedii, która wydarzyła się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Została złożona stosowna nota dyplomatyczna w tej sprawie do Federacji Rosyjskiej - dodał. Zaznaczył, że jeszcze nie ma odpowiedzi na tę notę. W sobotę minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił, że notę w piątek złożyła polska ambasada w Moskwie. - Tego rodzaju wyjazd wymaga szczególnych przygotowań. Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje co do formy tego wyjazdu. Jak zapadną, na pewno będziemy o tym informować - zapewnił szef KPRM.

Na uwagę, że zostały niespełna dwa miesiące, odparł, że to "jeszcze blisko dwa miesiące". Dopytywany, czy dojdzie do wspólnej wizyty premiera i prezydenta w Smoleńsku, powiedział, że "prezydent kilka tygodni temu wyraził życzenie wobec pana premiera, aby przygotować godne obchody tych dwóch rocznic". - Takie przygotowania mają miejsce, a co do formy, to kiedy ostatecznie zapadnie decyzja, jaką mają mieć formę te uroczystości, wtedy będziemy o tym oficjalnie mówić. Na razie analizujmy możliwości zorganizowania wyjazdu delegacji - powiedział.

W zeszłym tygodniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zapowiadał, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania Czaputowicza z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem, podczas którego ministrowie "będą rozmawiali o ewentualnej organizacji uroczystości" 10 kwietnia. 

W sobotę podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami w Monachium szef MSZ Jacek Czaputowicz poinformował, że przy okazji jego uczestnictwa w konferencji monachijskiej do takiego spotkania nie dojdzie. Jak tłumaczył, strona rosyjska poinformowała, że Ławrow ma wypełniony kalendarz.

Dworczyk: nie wiem, jakie były dokładnie działania MSZ w tej sprawie

Pytany o tę sytuację Dworczyk przyznał, że "nie wie, jakie były dokładnie działania MSZ w tej sprawie". - Jedyną oficjalną informację, jaką posiadam i ten proces, w który również jako szef kancelarii jestem angażowany, o którym wiem, to jest złożenie noty dyplomatycznej - powiedział. Dopytywany o słowa Spychalskiego w sprawie spotkania z Ławrowem, powiedział, że takiej wiedzy nie ma. - Wiem, że od początku była mowa o złożeniu noty w tej sprawie. To jest standardowa procedura przy przygotowywaniu tego rodzaju wyjazdów - dodał szef KPRM.

10. rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Autor:js/adso

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: