Polska

10 razy w Polsce. Historia papieskich pielgrzymek

Polska

papiez 3x
papiez 3xtvn24
wideo 2/10

Wizyta papieża Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. byłaby jedenastą papieską pielgrzymką do naszego kraju. Dziewięć razy odwiedził Polskę Jan Paweł II, raz - Benedykt XVI.

Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II. W ciągu prawie 27 lat posługi papież odwiedził ojczyznę dziewięć razy: w 1979, 1983, 1987, w 1991 - dwukrotnie, 1995, 1997, 1999 i 2002 r. Pod tym względem Polska wyprzedza Francję i Stany Zjednoczone, które to kraje papież odwiedził siedem razy. Benedykt XVI odwiedził Polskę tylko raz - w 2006 roku.

Papież wzywa do przemian PRL

Z pierwszą pielgrzymką do Polski udał się Jan Paweł II w 1979 roku. Miała ona znaczenie nie tylko dla wolności Kościoła w Polsce, ale również pośrednio przyczyniła się do odzyskania przez Polskę i jej obywateli pełnych swobód demokratycznych.

2 czerwca w czasie mszy na pl. Zwycięstwa w Warszawie, wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!". Słowa te były odbierane jako wezwanie do przemian ustrojowych i wolnościowych w kraju. Zdaniem wielu analityków przesłanie Jana Pawła II przyczyniło się do powstania w następnym roku Solidarności.

CZYTAJ WIĘCEJ O UNIKALNYM DOKUMENCIE Z PIERWSZEJ PIELGRZYMKI DO POLSKI

W cieniu stanu wojennego

W półtora roku po wprowadzeniu stanu wojennego papież Polak po raz drugi odwiedził ojczyznę. W dniach 16-23 czerwca 1983 r. odwiedził Warszawę, Niepokalanów, Częstochowę, Poznań, Katowice, Wrocław i Kraków.

Była to trudna pielgrzymka ze względu na złą sytuację społeczno-polityczną w Polsce. W Belwederze papież spotkał się z I sekretarzem KC PZPR gen. Wojciechem Jaruzelskim i przewodniczącym Rady Państwa Henrykiem Jabłońskim. Wyrażał troskę o los Polski, a w szczególności o zaspokojenie wolnościowych aspiracji narodu polskiego. Wiernym we Wrocławiu mówił: "Przynoszę solidarność moją i Kościoła".

"Każdy ma swoje Westerplatte"

W czerwcu 1987 r. Jan Paweł II gościł na II Krajowym Kongresie Eucharystycznym. Odwiedził także Warszawę, Lublin, były hitlerowski obóz zagłady w Majdanku, Kraków, Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Westerplatte, Częstochowę i Łódź. "Każdy z Was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć" - mówił na Westerplatte w Gdańsku. Podczas spotkania z rodakami na Zaspie w Gdańsku, gdzie mieszkał Lech Wałęsa, Jan Paweł II odprawił mszę św. w intencji ludzi pracy, wygłaszając homilię, w której uwagę skupił na wzajemnej relacji między osobą ludzką a pracą. W czasie pobytu w Gdańsku odbyło się prywatne spotkanie Ojca Świętego z Wałęsą.

"To jest moja matka, ta Ojczyzna!"

W czerwcu 1991 r. papież odwiedził Koszalin, Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Olsztyn, Włocławek, Płock i Warszawę. "To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudować. Zbyt długo niszczono! Trzeba intensywnie odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczeć!" - mówił w Kielcach o kryzysie rodziny.

Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie

Piąta pielgrzymka Jana Pawła II z sierpnia 1991 roku obejmowała Kraków, Wadowice oraz Częstochowę, gdzie odbywały się VI Światowe Dni Młodzieży. W czasie mszy na Jasnej Górze zaakcentował, że młodzież jest nadzieją świata i nadzieją Kościoła. Wezwał też młodych, by życiem i przykładem dawali świadectwo prawdzie, jaką jest Jezus Chrystus.

Wycieczka do Polski

22 maja 1995 r. papież przebywał krótko w Polsce przy okazji kanonizacji błogosławionego Jana Sarkandra w Ołomuńcu (Czechy). Jan Paweł II odwiedził wtedy Skoczów - miejsce urodzenia świętego.

CZYTAJ WIĘCEJ O PIELGRZYMKACH JANA PAWŁA II 31 maja 1997 r. Jan Paweł II przybył do Polski z okazji odbywającego się we Wrocławiu 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego; oprócz Wrocławia odwiedził także Gniezno, Kraków, Legnicę, Gorzów Wielkopolski, Poznań, Kalisz, Częstochowę, Zakopane, Ludźmierz, Duklę i Krosno.

"Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam: naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości. Wierzcie mi nie było mi łatwo tego powiedzieć z myślą o moim narodzie" - mówił w Kaliszu. Polskę opuścił 10 czerwca.

Kremówki i historyczna wizyta w Sejmie

5-17 czerwca 1999 r. to ósma, najdłuższa pielgrzymka Jana Pawła II do Polski; odwiedził Gdańsk, Sopot, Pelplin, Elbląg, Licheń, Bydgoszcz, Toruń, Ełk, Wigry, Siedlce, Drohiczyn, Warszawę, Radzymin, Sandomierz, Zamość, Łowicz, Sosnowiec, Kraków, Gliwice, Stary Sącz, Wadowice i Częstochowę oraz wioski w Puszczy Augustowskiej.

Do najważniejszych wydarzeń pielgrzymki należało spotkanie Jana Pawła II w parlamencie - pierwsze w historii papiestwa. Papież przestrzegał przed nadużywaniem władzy i korupcją, która "jest zagrożeniem dla demokracji". Po 20 latach powtórzył słowa o "odnowie oblicza ziemi". Tym razem dodał: "Jakże dziś nie dziękować Bogu w Trójcy jedynemu za to wszystko, co na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat odczytujemy jako Jego odpowiedź na tamto wołanie". W rodzinnych Wadowicach wygłosił słynne słowa, że tu "wszystko się zaczęło" i wspominał kremówki, na które poszedł z kolegami po maturze.

Ostatnia wizyta

Od 16 do 19 sierpnia 2002 r. papież był w Polsce po raz ostatni. Odwiedził Kraków, gdzie wziął udział w konsekracji nowo wybudowanego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz Kalwarię Zebrzydowską. Kilka razu prosił wiernych o modlitwę zarówno za jego życia, jak i po jego śmierci. "Żal odjeżdżać!" - tymi słowami Jan Paweł II pożegnał się z Polską.

"Syn narodu niemieckiego" w Auschwitz

Niecałe cztery lata później do Polski przybył jego następca. Benedykt XVI od 25 do 28 maja 2006 r. był w Warszawie, Częstochowie, Krakowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Na terenie obozu Auschwitz-Birkenau papież mówił: "Przychodzę tutaj jako syn narodu niemieckiego i dlatego muszę i mogę powtórzyć za moim poprzednikiem: Nie mogłem tutaj nie przybyć. Przybyć tu musiałem. Był to i jest obowiązek wobec prawdy, wobec tych, którzy tu cierpieli, obowiązek wobec Boga: jestem tu jako następca Jana Pawła II i jako syn narodu niemieckiego - syn tego narodu, nad którym grupa zbrodniarzy zdobyła władzę przez zwodnicze obietnice wielkości, przywrócenia honoru i znaczenia narodowi, roztaczając perspektywy dobrobytu, ale też stosując terror i zastraszenie, by posłużyć się narodem jako narzędziem swojej żądzy zniszczenia i panowania. Tak, nie mogłem tu nie przybyć" - powiedział. W warszawskiej archikatedrze powiedział księżom: "Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki".

Franciszek w Polsce po raz pierwszy

W 2016 roku Polskę odwiedzi papież Franciszek. Przyjedzie na 30. Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Karowie. O tym, że miasto będzie gospodarzem tego wydarzenia powiedział podczas mszy w Rio de Janeiro na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata. Gdy tylko papież wymienił nazwę "Kraków", Polacy ubrani w biało-czerwone koszulki dali upust swej radości oklaskami i tańcem. Jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży w Rio Kraków był wymieniany jako potencjalne miasto-gospodarz następnego spotkania. Jako jeden z argumentów wskazywano, że w roku 2015 przypadać będzie 10. rocznica śmierci Jana Pawła II, inicjatora spotkań. Pierwsze ŚDM odbyły się w 1985 roku w Rzymie.

Autor: rf//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: José Cruz / ABr, KPRP, PAP / EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości