Polska

10 milionów skór z norek. Polska w czołówce europejskich producentów futer

Polska

AndrewIves/wikipediaFutro norek jest jedną z najczęściej wykorzystywanych skór do produkcji ubrań

W ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano blisko 10 mln skór z norek. Tym samym Polska zajęła drugie miejsce w Europie w produkcji i eksporcie m.in. futer z tych zwierząt.

Rocznie w Polsce produkuje się od 7 do 10 mln skór z norek. Oprócz skór z norek, produkowane są także te z lisów (250 tys.) oraz jenotów (50 tys.). Wiceszef Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych Szczepan Wójcik wyjaśnił, że blisko 100 proc. produkcji w Polsce przeznaczane jest na eksport.

- W 2013 r. przegoniliśmy w produkcji Holandię i za Danią zajęliśmy drugie miejsce w produkcji i eksporcie skór - podkreślił.

Dania produkuje blisko 20 mln skór z norek rocznie. Wójcik poinformował również, że polscy producenci w ubiegłym roku, dzięki eksportowi skór zwierząt futerkowych, zarobili blisko 400 mln euro.

Rentowny biznes

W Polsce funkcjonuje ok. 750 ferm, na których produkowane są skóry ze zwierząt futerkowych. Hodowla i chów norek, jenotów, lisów i tchórzy daje bezpośrednio pracę blisko 10 tys. osób. Razem z osobami, które świadczą usługi zewnętrzne, m.in. z pracownikami ubojni, kuśnierzami i garbarzami, liczba zatrudnionych w tej branży sięga blisko 50 tys. osób. Przybliżona wartość majątku ferm zwierząt futerkowych, w tym obiektów i zwierząt, to według szacunków producentów ponad 4,7 mld zł.

Zwierzęta futerkowe jak utylizatory

Norki, lisy itp. karmione są produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego. Rocznie zwierzęta futerkowe przeznaczone na skóry zjadają blisko 400 mln kg produktów ubocznych: wołowych, wieprzowych, drobiowych, rybnych i innych produktów przemysłu spożywczego.

- Oczywiście nie są to produkty przeznaczone dla człowieka, ale są one bezpieczne dla zwierząt. Przy okazji jest to znacząca oszczędność dla rolników i producentów, którzy nie muszą wydawać pieniędzy na ich kosztowną utylizację - ocenił Wójcik.

Dodał, że tuszki zwierząt, jakie zostają po produkcji skór, przerabiane są na paszę, np. dla świń.

Autor: nb/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: AndrewIves/wikipedia