Rzecznik dyscyplinarny sędziów: nie mam żadnych podstaw, żeby podać się do dymisji

TVN24

Schab: nie mam żadnych podstaw, żeby podać się do dymisjitvn24
wideo 2/39

Każdy ma prawo jako obywatel do wypowiadania słów krytycznych, sędziowie również. Natomiast proszę nie utożsamiać krytyki z prowadzeniem działalności o charakterze politycznym - powiedział rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Arletą Zalewską. Zapewnił, że to "nieprawda", jakoby ingerował w niezawisłość sędziów.

Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych został w czerwcu 2018 roku powołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na czteroletnią kadencję. Pełniący tę funkcję Piotr Schab w rozmowie z reporterką "Faktów" TVN zapewnił, że nikt nie formułował wobec niego "wytycznych ani oczekiwań", jeśli chodzi o sposób, w jaki ma wykonywać swoje czynności służbowe. - To są czynności całkowicie samodzielne - przekonywał.

Zapytany, czy z ministrem Ziobrą rozmawiał o sprawach dyscyplinarnych sędziów, odpowiedział: - Nigdy.

Do dymisji nie ma "żadnych podstaw"

- Moja funkcja jest kadencyjna, wobec tego żądanie odwołania mnie z funkcji jest żądaniem bezprzedmiotowym. Ja oczywiście nie mam żadnych podstaw, żeby podać się do dymisji - ocenił Schab. Na uwagę, że wielu sędziów zarzuca mu ingerowanie w ich niezawisłość, rzecznik zareagował słowami, że "to jest nieprawda". - Żeby przypisać sędziemu działania na zlecenie władzy, trzeba zaakceptować stan rzeczy, który dyskwalifikuje sędziego jako osobę pełniącą tę służbę - mówił. Przypomniał, że działanie sędziego "na zlecenie ze strony władzy w Rzeczypospolitej Polskiej jest przestępstwem". - Jaką daję gwarancję sędziom, że nie popełnię przestępstwa? Całym swoim życiem zawodowym daję taką gwarancję - oświadczył.

Schab: ponoszę stuprocentową odpowiedzialność za moje czynności służbowe
tvn24

"Każdy ma prawo do słów krytycznych, sędziowie również"

Sędzia Schab powiedział, że nie interesuje go krytyka władzy ze strony sędziów, "o tyle, o ile nie będzie oznaczać naruszania zbioru zasad etyki zawodowej sędziów i naruszania ustaw". Przyznał, że "każdy ma prawo jako obywatel do wypowiadania słów krytycznych, sędziowie również". - Natomiast proszę nie utożsamiać krytyki, także uzasadnionej krytyki, z prowadzeniem działalności o charakterze politycznym - dodał.

- Sędziowie, którzy podejmują tego rodzaju sformułowania wobec rzecznika sędziów sądów powszechnych popadli w działalność o charakterze stricte politycznym - ocenił rzecznik dyscyplinarny.

Schab: proszę nie utożsamiać krytyki z prowadzeniem działalności o charakterze politycznym
tvn24

Autor: akw//rzw / Źródło: tvn24