Zmarł kostiumograf "Gwiezdnych wojen"

TVN24

Lucasfilm/Walt DisneyJohn Mollo stworzył kostiumy m.in. do filmu "Gwiezdne wojny: część V - Imperium kontratakuje"

John Mollo, dwukrotny laureat Oscara za kostiumy do "Gwiezdnych wojen" i "Gandhiego" zmarł w wieku 86 lat.

Mollo zmarł w środę 25 października, jednak pierwsze informacje o śmierci kostiumografa podano w sobotę, 28 października.

Urodzony w 1931 roku w Londynie Mollo początkowo pracował jako ekspert militarny przy takich filmach jak: "Szarża lekkiej brygady", "Mikołaj i Aleksandra" czy "Barry London" Stanleya Kubricka.

Po pracy przy tym ostatnim, Mollo spotkał George'a Lucasa. Powiedział wówczas Lucasowi, że nigdy nie oglądał żadnego filmu science fiction. Wykorzystując rysunki Ralpha McQuarriego, zaprojektował legendarne kostiumy dla Hana Solo, księżniczki Lei, Obi-Wana Kenobiego, szturmowców i Dartha Vadera.

Gwiezdna rzeczywistość za 900 dolarów

Jak wyjaśniają amerykańskie i brytyjskie media, z budżetem wynoszącym zaledwie 900 dolarów urzeczywistnił wizję Lucasa i McQuarriego (który pracował jako ilustrator i rozrysował wiele scen z oryginalnego scenariusza).

Za swój debiut w roli kostiumografa Mollo otrzymał Oscara za najlepsze kostiumy w 1978 roku. Ponownie statuetkę odebrał w 1983 roku za kostiumy do filmu "Gandhi" Richarda Attenborougha.

Do uniwersum "Gwiezdnych wojen" wrócił tylko raz w 1980 roku, tworząc kostiumy do "Gwiezdne wojny: Imperium kontratakuje". Jako kostiumograf pracował również przy takich filmach jak: "Obcy - 8.pasażer Nostromo", "Krzyk o wolność", "Król Dawid", "Chaplin", "Trzej muszkieterowie", "Księga dżungli" czy "Ukryty wymiar".

Autor: tmw/sk / Źródło: CBS News, The Independent