TVN24 | Nowoczesne kampery na podróże małe i duże

Fakty i mity na temat podróżowania kamperami

TVN24 | Nowoczesne kampery na podróże małe i duże

Źródło:
Volkswagen
VolkswagenKamper Volkswagen Grand California

Podróżowanie kamperami staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Ta forma spędzania urlopu znajduje kolejnych miłośników, którzy marzą lub przekuwają swoje marzenia w czyn i wybierają się w wakacje na czterech kołach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY Z CYKLU NOWOCZESNE KAMPERY NA PODRÓŻE MAŁE I DUŻE >>>

Wraz z rosnącą popularyzacją podróży kamperami wokół nich czasami narastają różne mity, które sprawiają, że na przykład mniej doświadczeni użytkownicy rezygnują z wyboru tej formy wypoczynku. Postanowiliśmy rozwiać kilka z nich, zwłaszcza tych najpopularniejszych, aby być może przekonać wahające się osoby i sprawić, że jeszcze raz rozważą podróż marzeń w kamperze.

Mit 1 – spartańskie warunki

W przypadku podróżowania kamperami warto przed wyruszeniem w drogę zadbać o rezerwację miejsca na kempingu, których baza w Polsce i Europie powiększa się z każdym rokiem. I właśnie z kempingami oraz warunkami na nich panującymi związany jest pierwszy mit. Czy decydując się na podróż kamperem, musimy rezygnować z jakichkolwiek wygód oraz przebywać w spartańskich warunkach? Absolutnie nie! Podobnie jak hotele różnią się między sobą rodzajem oferowanego standardu, tak w przypadku kempingów spotkamy się z oznaczeniami ich standardu. Te o najwyższym standardzie, 3- bądź 4-gwiazdkowe, spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Pamiętajmy też, że nowoczesne modele kamperów takie jak oferowane przez Volkswagena California 6.1 czy Grand California zapewniają nam dostęp do kuchenki gazowej, a nawet zamrażarki.

W połączeniu z rozwiniętą i dobrze zaopatrzoną bazą kempingową w natryski oraz ustępy podróż kamperem nie musi – o ile oczywiście nam na tym nie zależy – kojarzyć się z kąpielami w jeziorach oraz przygotowywaniem potraw na ognisku.

Mit 2 – podróżowanie tylko latem

Kolejnym mitem pokutującym w odniesieniu do kamperów jest ten, że czas w roku, w którym możemy wybrać się w nim w podróż, jest ograniczony do lata. To nieprawda, bo jak łatwo się domyślić wspomniane przez nas kampery Volkswagena są wyposażone w liczne systemy ogrzewania. Część z nich dostępnych jest na wyposażeniu podstawowym, o część – jeśli myślimy o podróżowaniu zimą na przykład w góry – musimy zadbać, decydując się przy jego zakupie. Szeroki (zwłaszcza w przypadku Volkswagena Grand California) wybór ogrzewania dodatkowego daje nam pewność, że komfortowy wypoczynek czeka nas również wtedy, gdy za oknem króluje zimowa aura.

Volkswagen Grand California
Volkswagen Grand CaliforniaMateriał pochodzi z serwisu sponsorowanego "Nowoczesne kampery na podróże małe i duże".

Mit 3 – podróżowanie kamperem jest niebezpieczne

Czy podróżowanie kamperem jest niebezpieczne, a jeśli tak, jak bardzo? To zależy od tego czy niebezpieczeństwo traktujemy jako nieprzewidywalne sytuacje na drodze czy zagrożenie ze strony innych osób. W tym pierwszym przypadku warto pamiętać, że korzystanie z toalety czy kuchni podczas jazdy może sprawiać dla nas zagrożenie.

Jeśli chodzi o potencjalne niebezpieczeństwo ze strony postronnych ludzi, nie powinniśmy się rzecz jasna ich obawiać na kempingach. Są to miejsca przystosowane do tego, by chronić swoich gości – postronne osoby na większość z nich nie mają nawet wstępu. Jeśli coś nam może grozić, to raczej w przypadku zbaczania z głównych dróg i nocowania „na dziko” w nieco bardziej postronnych miejscach, więc warto mieć to na uwadze. A w przypadku miast – gdy pozostawiamy nasz pojazd, by je zwiedzić, warto korzystać z parkingów mających dozór, na które również nie mają wstępu postronne osoby.

Mit 4 – kamperem możemy rozbić się w każdym miejscu

To kolejny, bardzo popularny mit dotyczący kamperów i obozowania. Należy rozróżnić tu dwa pojęcia: parkowanie oraz biwakowanie. To pierwsze, z reguły jest dozwolone na większości parkingów, choć warto sprawdzić, czy miasta, do których się wybieramy, nie wprowadziły np. w wybranych dzielnicach pewnych ograniczeń. To drugie – czyli rozbijanie namiotu, rozstawianie stolika – na przykład w Polsce z reguły jest dozwolone. Wyjątkami są tu rzecz jasna posesje prywatne oraz lasy. W niektórych krajach biwakując na dziko możemy narazić się na mandat lub zostaniemy pokierowani przez służby na najbliższy kemping. Dlatego wybierając się w trasę po Europie, zawsze sprawdzajmy lokalne przepisy!

Podróż kamperem może być spełnieniem marzeń, pod warunkiem, że zadbamy przed nią o jej dobry plan i sprawdzimy na przykład dostępność bazy noclegowej w okolicy, do której się wybieramy. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w kontekście wolności, z jaką kojarzą się kampery – jest to oczywiście prawda, ale nigdy nie pozwólmy sobie na utratę zdrowego rozsądku. Dzięki temu nasze wakacje będą z pewnością bezpieczne i niezapomniane.

Źródło: Volkswagen

Źródło zdjęcia głównego: Volkswagen

Pozostałe wiadomości