Najnowsze

Wyborcze przekręty w PSL

Najnowsze


"Super Express" wpadł na trop wyborczego oszustwa. Na listach poparcia dla rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który kandyduje do Senatu z ramienia PSL, prof. Tomasza Boreckiego dziennik odkrył sfałszowane podpisy.

Co gorsza - pisze gazeta - wiele osób podpisało karty in blanco, nie wiedząc komu udzielają poparcia. Rektor Borecki zapewnia, że nic nie wiedział o jakichkolwiek przekrętach.

"Super Express" dotarł do kopii list poparcia na kandydata do senatu z komitetu wyborczego PSL. W miejscu gdzie powinno widnieć imię i nazwisko kandydata do senatu jest puste pole.

-To niewątpliwe naruszenie przepisów Ordynacji wyborczej do Sejmu RP i Senatu. Formularz powinien być wypełniony zanim ktoś się pod nim podpisze – wyjaśnia przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz. Dokładnie chodzi o złamanie artykułu 196 Ordynacji wyborczej.

Gazeta ustaliła, że senator widmo to rektor SGGW Tomasz Borecki, który startuje do senatu z Mazowsza, z okręgu wyborczego nr 19.

Dziennik dotarł do osób, które poparły senatora. Okazuje się, że podpisy w podwarszawskich wsiach zbierała sołtys Komornicy Regina Onyszko. Jak mówią mieszkańcy, sołtys chodziła od domu do domu i podsuwała kilka formularzy. Mówiła, że chodzi o poparcie jej krewnego, kandydata na posła - wójta gminy Wieliszew Waldemara Kownackiego. Ludzie chętnie składali podpisy, bo wójta znają i lubią. Nie mieli jednak pojęcia, że "przypadkiem" podpisują się też na liście poparcia dla kandydata do senatu. -Popierałam tylko Kownackiego. Nie było mowy o żadnym Boreckim. Nie znam go – mówi mieszkanka Komornicy Aneta Kownacka.

Na arkuszu wyborczym znalazło się także nazwisko jej dziadka. -Ale to nie mój podpis! – mówi Franciszek Kownacki, patrząc na kopię listy. -Ja poparłem tylko Waldemara Kownackiego –dodaje.

Według "Super Expressu", sposób zbierania podpisów był identyczny także w okolicznych wsiach.

Prof. Tomasz Borecki o sposobie zbierania podpisów pod jego kandydaturą nic nie wiedział. -Jestem profesorem, przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich. Nie trzeba na mnie zbierać podpisów podstępem– denerwuje się.

Źródło: Super Express