ISW: ukraińskie wojska prawdopodobnie wyzwolą lub otoczą Łyman w ciągu 72 godzin

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP
Sukcesy wojsk ukraińskich na wschodzie, w ciągu najbliższych dni mogą odbić strategiczne miasto Łyman w Donbasie
Sukcesy wojsk ukraińskich na wschodzie, w ciągu najbliższych dni mogą odbić strategiczne miasto Łyman w DonbasieTVN24
wideo 2/21
TVN24Sukcesy wojsk ukraińskich na wschodzie, w ciągu najbliższych dni mogą odbić strategiczne miasto Łyman w Donbasie

Eksperci z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną przewidują, że "w ciągu 72 godzin siły ukraińskie prawdopodobnie zdobędą lub okrążą Łyman". W najnowszej analizie sytuacji na froncie podkreślono, że najeźdźcy wycofują się z pozycji wokół tego miasta. ISW dodaje, że ukraińskie wojsko prawdopodobnie kontynuowało ataki wokół Kupiańska na wschodnim brzegu rzeki Oskil.

Rosyjskie źródła przyznają, że agresorom pozostała tylko jedna droga ucieczki, w kierunku miejscowości Torske, ale jest ona blokowana przez ukraińską artylerię. Pojawiły się również informacje, że Rosja próbuje przerwać okrążenie, wysyłając w okolice Łymanu nowo zmobilizowanych poborowych - podkreślił ISW.

Urzędnicy z Kijowa zachowywali w piątek milczenie w sprawie ruchów wojsk w obwodzie chersońskim na południu kraju, ale ogłosili, że ukraińskie siły w dalszym ciągu zmuszają tam przeciwnika do obrony swoich pozycji - zauważył think tank.

ISW: Putin pospieszył się z aneksją

Eksperci zaznaczają również, że prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił nielegalną aneksję czterech regionów Ukrainy, ale nie określił wyraźnie granic tych terenów. Rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow również odmówił przekazania szczegółów w tej sprawie, zapowiadając, że wszystko zostanie wyjaśnione później.

"Rosyjscy urzędnicy mogą określić te granice i przydziały administracyjne w nadchodzących dniach, ale mierzą się z nieodłącznym problemem: siły ukraińskie wciąż kontrolują duże połacie obwodów donieckiego i zaporoskiego oraz niektóre obszary obwodów ługańskiego i chersońskiego. To rzeczywistość wojskowa, która raczej nie zmieni się w nadchodzących miesiącach" - ocenili analitycy ISW.

Według think tanku Putin spieszył się z aneksją tych terytoriów i ogłosił ją przed podjęciem nawet podstawowych decyzji administracyjnych dotyczących granic i zarządzania. Jednocześnie zarządzanie tymi terenami będzie dodatkowo utrudnione z powodu faktu, że rosyjskie wojska systematycznie mordowały, aresztowały lub wywoziły stamtąd ukraińskich urzędników.

Think tank: opóźnienie mobilizacji, obciążenie biurokracji

ISW zwrócił uwagę, że podczas swojego przemówienia Putin nie zagroził natychmiastowym atakiem jądrowym, by powstrzymać ukraińską kontrofensywę. Ogłosił natomiast, że jesienna mobilizacja rozpocznie się w tym roku 1 listopada, z miesięcznym opóźnieniem, i ma dotyczyć 120 tysięcy poborowych. Opóźnienie wynika prawdopodobnie z tego, że trwająca przymusowa "częściowa mobilizacja" na wojnę z Ukrainą obciążyła rosyjską biurokrację - podkreślili eksperci amerykańskiego think tanku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości