Najnowsze

Ustawa o akcyzie pilnie potrzebna

Najnowsze


Wśród ustaw, które mają trafić do Sejmu jeszcze przed jego ewentualnym samorozwiązaniem, zabrakło nowej ustawy o akcyzie, która ma dostosować polskie przepisy do prawa unijnego. To poważny błąd - uważa "Gazeta Prawna".

Zdaniem ekspertów, ustawa akcyzowa powinna być priorytetem dla tego rządu. Powinna być uchwalona w przyśpieszonym trybie legislacyjnym i przyjęta w całości. Inaczej Unia Europejska może nałożyć na nas kary finansowe. Według gazety, powodem konfliktu między Polską i Unią są m.in. zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Zgodnie z prawem UE, akcyzę powinny płacić spółki dystrybucyjne. W Polsce płacą ją wytwórcy energii. Z tą sprawą Komisja Europejska już zwróciła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Obszarów niezgodności jest więcej. Tymczasem Ministerstwo Finansów nadal wyjątkowo powoli pracuje nad projektem nowej ustawy - ocenia dziennik. Właśnie są do niej wprowadzane poprawki, które zgłoszono w trakcie uzgodnień międzyresortowych. W najbliższym czasie ustawa ma być przekazana pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Albo będzie ustawa akcyzowa, albo kary finansowe - ostrzega "Gazeta Prawna".

Źródło: "Gazeta Prawna"